X


Çin, Coronavirüs Tehlikesi Olan Banknotları Ortadan Kaldırıyor!

Çin hükümeti virüs bulaştırma tehlikesi olan kağıt paraları karantinaya aldı.
16:00
16 Şubat 2020

Coronavirüs ilk olarak duyulmasından bu yana yüz binlerce insana ulaştı ve bunların önemli bir kısmı hayatını kaybetti. Virüse yönelik henüz bir tedavi geliştirilebilmiş değil ve bununla beraber virüsün sadece insan teması ile değil, aynı zamanda eşyalar üzerinden de bulaşabildiği tespit edildi.

Çin hükümeti de buna yönelik önlem almak için Coronavirüs bulaşma tehlikesi bulunan kağıt paraları tedavülden kaldırmayı, hatta yakmayı planlıyor. Sosyal medya üzerinde banka yetkililerinin tomar tomar parayı dezenfekte etmeye çalıştığı görüntüler son günlerde en çok konuşulan paylaşımlardan birisi olmuştu.

Çin Merkez Bankası yetkilileri de 15 Şubat tarihinde yaptıkları bir basın açıklamasında, itibari paraların karantinada tutulacağı, dezenfekte edileceği ve yakılacağı iddialarını doğruladı.

Özellikle hastanelerdeki, toplu taşımalardaki ve dükkanlardaki kağıt paraların toplanıp karantina altına alınacağı açıklandı. Hükümet yetkilileri bu esnada ekonominin likidite konusunda kötü etkilenmemesi içinse yeni para basmaya başlayacak. İlk açıklamada dört milyar Çin Yuanı basılacağı ve bunun ekonomiye aktarılacağı belirtildi.

Çare Bitcoin

Bu nahoş durum birçok kripto para yatırımcısının ve uzmanının ise önemli bir çözüm sunmasına neden oldu. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) veya altcoin’ler bile Çin’in şu an yaşamakta olduğu durumun çözümü olarak öne sürülebilir. Halihazırda yüksek oranda dijital ödeme uygulaması kullanan nüfus, BTC kullanımı ile hastalığın kağıt para aracılığıyla yayılmasının önüne geçebilir.

Çin içerisindeki BTC madencileri Coronavirüs yüzünden darbe alsalar da, bu yeni çözüm darbenin etkilerini bile azaltabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar