X


Kolombiya’dan Kripto Para Şirketleriyle İlgili Vergi Hamlesi

Kolombiya devlet başkanı Ivan Duque, kripto para şirketleri ve Blockchain şirketleri ile ilgili vergi açıklamaları yaptı.
12:00
1 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

29 Ağustos Çarşamba günü yerel haber kaynağı El Tiempo’nun yaptığı açıklamaya göre Kolombiya devlet başkanı Ivan Duque, kripto para birimi ve Blockchain şirketlerinden alınan vergilerin azaltılacağını açıkladı.

Mayıs ayındaki seçimleri kazanmasının ardından Ağustos ayında iş başı yapan Kolombiya’nın bugünkü devlet başkanı Ivan Duque daha önce Amerika Kıtası Kalkınma Bankası’nda güçlü pozisyonlar bulundu ve Maliye Bakanlığı yaptı.

Duque, Kolombiya’nın Cartagena de Indias şehrinde her yıl düzenlenen bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) konulu bir kongre olan ANDICOM’da yaptığı konuşması sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Kolombiya devlet başkanı, özellikle robotik teknoloji ve yapay zeka teknolojisiyle çok yakından ilgilendiğini dile getirdi. Duque, Kolombiya’nın bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kendi düzenlemelerine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak dijital dönüşüm ve dijital toplum için özel bir konsey kurmaya söz verdi.

Duque’a göre, gelişmiş teknolojilerin kamusal alanlarda kullanılması, devletin güvenlik, adalet ve tıp gibi alanlarda iyileştirme yapmasına ve yolsuzlukla daha etkin bir biçimde mücadele etmesine yardımcı olur. Başkan kongre sırasında, kamu fonları izlemek ve olağan dışı durumları tespit etmek amacıyla Blockchain teknolojisinden ve yapay zeka teknolojisinden faydalanmayı da önerdi.

Konuşmasında kripto para endüstrisine de değinen Duque, belirli bir sayıda yeni iş alanı yaratmaları koşuluyla beş yıl gibi uzun bir süre boyunca kripto para işletmelerinden alınan kira vergilerinde rahatlatmaya gidecekleri sözünü verdi.

Öte yandan Mayıs ayında ulusal Blockchain derneğini kuran Kolombiya, Haziran ayında yaptığı görüşmeler sonucunda da Blockchain teknolojisinin “dünyayı değiştireceği” kanısına vardı. Bunlara rağmen ülkedeki finans sektörü bugüne kadar kripto para birimleri konusunda oldukça kuşkulu yaklaşımlar sergiledi. Örneğin, Haziran 2018’de Kolombiyalı bankalar, Güney Amerika merkezli bir kripto para borsası olan Buda.com’un tüm hesaplarını kapattı.

Devlet başkanın yaptığı olumlu açıklamalar sayesinde ülkedeki finans kuruluşlarının da olumsuz tavırlarını zamanla değiştirmeleri bekleniyor…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar