X


Kanada’daki Hayalet Kasaba Bitcoin’le Canlanıyor!

Bitcoin madencilik şirketi Kanada’daki hayalet kasabaya hayat öpücüğü vermeye hazırlanıyor.
21:00
6 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

British Columbia’daki Ocean Falls tam anlamıyla bir hayalet kasaba. Kasabada eski binaların hali giderek kötüleşiyor. Uzun zamandır hiçbir umut ışığının olmadığı köyden bozma kasabada nüfus 5 binden 100’e düştü. Ancak kasabadaki kağıt fabrikası şu sıralar yeni bir iş koluna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ocean Falls Blockchain isimli Bitcoin madencilik şirketi tesislerini kasabaya taşıyarak ölü kasabayı diriltebilir.

Kanada Bitcoin madencilerinin favori ülkelerinden biri. Ülkedeki soğuk iklim elektrik giderlerini düşürüyor ve kazancı maksimize ediyor. Kağıt sektörü iflas ettikten sonra kasabada koca bir hiçlik dönemi başladı. Ocean Falls barajının 13 megawatt kapasitesinin üçte biri, kasabaya ve kasabanın komşuları Bella Bella’yla Shearwater’a fazlasıyla yetiyor. Barajın elektrik şebekesine bağlı olmaması kasabayı büyük elektrik gücü gerektiren Bitcoin madenciliği için harika bir yer yapıyor.

Bunun yanı sıra Vancouver’dan 300 mil uzaklıktaki kasabaya yalnızca deniz uçağıyla ve botla erişim sağlanıyor. Yani serinletme fanlarının gürültüsüyle insanları rahatsız etmek istemeyen şirket için bu bir başka avantaj.

Ocean Falls’u ne bekliyor?

Bölgede kurulacak madencilik tesisi kasabayı canlandırabilir. Ancak Bitcoin madenciliği bölge insanına sürekli iş fırsatı sağlayan bir iş kolu değil. Ayrıca tüketilen elektrik ve üretilen gürültü kasaba sakinlerinin hoşuna gitmeyebilir. Öte yandan Bitcoin fiyatına bağlı olarak tesisler giderek büyüyebilir. Ancak kötü bir durumda tesisler kapatılma noktasına gelebilir. Sonuç her ne olursa olsun madencilik tesisinin Ocean Falls’ta meydana getireceği değişiklikleri izlemek oldukça keyifli olacak.

Kaynak: blokt.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER