reklamı kapat

Kanada Merkezli Bankadan Blockchain Patenti

09:15
18 Mart 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kanada’nın en büyük bankası olarak bilinen Royal Bank of Canada (RBC) blockchain teknolojisiyle ilgili bir patent aldı. Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi tarafından kayıt altına alınan patent, blockchain teknolojisiyle çalışan bir kredi derecelendirme platformunu içeriyor.

Patente göre blockchain teknolojisine dayanan bu yeni kredi puanlama platformunun faaliyetleri şu şekilde tanımlandı:

“Kredi kayıtları kimlik verilerini içeren bloklar aracılığıyla kaydedilir. Bu kayıtlar kredi alan kişinin tahmini ve tarihsel bilgilerini içerir. Bu bilgiler kullanıcının kredi puanı hesaplanırken kullanılır.”

Patent dosyasında belirtilen ifadelere göre geleneksel kredi notu hesaplama yöntemleri “şeffaf olmayan” niteliklere sahip. Bu yöntemlere göre müşteriler çoğu zaman hangi verilerin kredi puanlarını etkileyebileceği konusunda bilgilendirilmiyor. Başka bir deyişle müşterilerin kredi notlarını kontrol etmelerine olanak sağlayan bir yöntem ya da araç bulunmuyor.

Patent içerisinde tanımı yapılan dağıtımlı defter teknolojisi sayesinde müşteriler “kredi notları üçüncü partiler tarafından kontrol edildiğinde ya da kredi notları bir şekilde değiştiğinde” bilgilendirilecekler. Örneğin son ödeme tarihi geçmiş bir fatura müşterilerin kredi puanlarını etkilediğinde kullanıcılar bir tür kredi notu uyarısı alacaklar.

Kanada merkezli banka tarafından sunulan blockchain temelli kredi derecelendirme platformu hem kullanıcılara hem de kredi veren kuruluşlara kolaylık getirecek. Platform bir kullanıcının kredi notunu tespit ederken göz önünde bulundurulan bütün verileri kolayca ulaşılabilir bir hale getiriyor.

Ayrıca patent dosyasında ifade edilene göre yeni kredi derecelendirme platformu geleneksel yöntemlerin aksine daha fazla kaynağı sürece dahil ederek daha etkili sonuçlar ortaya koyuyor.

Üstelik bu platform RBC’nin dağıtımlı defter teknolojisine yönelik gerçekleştirdiği ilk hamle değil. Banka geçtiğimiz yılın Eylül ayında blockchain temelli bir hyperledger (gelişmiş defter) projesine imza atmıştı. Bu proje ABD ile Kanada arasında gerçekleştirilen bankalar arası ödemelere yönelik tasarlanmıştı. Ayrıca RBC CEO’su geçtiğimiz sonbaharda blockchain teknolojisine yönelik olumlu yönde açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda CEO blockchain teknolojisinin “sermaye piyasalarını, ticari işletmeleri ve daha pek çok sektörü değiştirebilecek” bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.