X


Kanada Merkez Bankası Yetkilisinden Kripto Paralar için “Beklemek istemiyoruz” Açıklaması

Kanada Merkez Bankası'nun üst düzey bir yetkilisi, kripto varlıklara sahip Kanadalıların sayısının hızla arttığını ve sektörün düzenleme çabalarına hızla ayak uydurmaya başlaması gerektiğini söyledi. Yetkili, birçok insanın Bitcoin gibi ürünlere yatırım yapma riskini anlamayabileceğini belirtti.
14:30
10 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar, yavaş yavaş finansal sisteme entegre oluyorlar ve finansal sistemin yetkililerine göre kripto paraların düzenlenmesi konusu giderek acil hale geliyor. Finansal sistemin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayan merkez bankalarının kimi üst düzey yetkilisine göre, kripto para piyasasındaki çöküşler geniş bir pencereden bakıldığında finansal sisteme çarparak daha büyük bir çöküşe neden olabilme noktasına doğru evriliyor.

Dünyanın en büyük 8’nci ekonomisi Kanada’nın Merkez Bankası’nın Kıdemli Başka Yardımcısı Carolyn Rogers da bu görüşü paylaşan isimler arasında.

“Beklemek İstemiyoruz”

Kanada Merkez Bankası‘nın Kıdemli Başka Yardımcısı Carolyn Rogers, Perşembe günü Reuters’e verdiği demeçte, “Burası, hala küçük bir alan, ancak gerçekten hızlı büyüyor. Ve büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda. Düzenleyici kontrolleri uygulamaya koymadan önce çok daha fazla büyümesini beklemek istemiyoruz.” dedi.

Kanada Merkez Bankası bu hafta yayımladığı bir raporda, kripto para piyasasının değerinin 2020 başlarında 200 milyar dolardan 3 trilyon dolara yükselerek zirve yaptığını söyledi. Bitcoin sahibi olan Kanadalıların payı 2020’de yüzde 5’ten 2021’de ikiye katlanarak yüzde 13’e yükseldi.

Rogers, “Fiyatı sıçrama yapan herhangi bir varlık gibi, insanlar hızlı kazançlar için bir fırsat görüyor. Bizim endişe kaynağımız riskleri anlayamamış olmaları. Bunun düzenlenmiş bir alan olmadığını bile anlamayabilirler.” ifadelerini kullanarak kripto paralara ilişkin risklere dikkat çekti.

“Önemli Bir Zorlukla Karşı Karşıyayız”

Endüstrinin düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Rogers’a göre bunun nasıl yapılacağını çözmek oldukça zor:

Kripto paralar biraz bankacılık varlıkları, biraz da sermaye piyasaları gibi. Buradaki zorluklardan biri, mevcut rejime nasıl uydukları ve uymuyorlarsa, rejimi uyacak şekilde nasıl uyarlanacakları.

Gerçekten de, yüksek riskli varlıklara yönelik iştahın azalması ve bazı yatırımcıların önemli finansal kayıplar vermesiyle kripto para fiyatları son aylarda düştü. En büyük kripto para birimi Bitcoin, 10 Kasım 2021 tarihinde 69 bin dolarla kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 56,51 düştü. Bitcoin’deki bu büyük düşüşle birlikte altcoin‘lerdede yüzde 95’e varan kayıplar yaşandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar