reklamı kapat

Kanada Kripto Para Borsaları İçin Yeni Gereklilikler Getiriyor

Kanada'da borsalar FinTRAC'a kayıt olacak...
10:00
11 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

10 Temmuz’da yapılan resmi bir açıklamaya göre, Kanada’daki kripto para borsalarının yasal olarak 1 Haziran 2020’den itibaren Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’ne (FinTRAC) kayıt olmaları gerekecek.

Kanada’nın Getirdiği Şartlar

Yapılan açıklamalara göre bu gereklilik, Kanada’nın yeni kara para aklama karşıtı (AML) yasalarında yapılacak diğer değişikliklerle birlikte gelecek yıl yürürlüğe girecek.

Bunun yanında kripto para borsalarının müşterini tanı politikalarını uygulaması ve şüpheli bir işlemde FinTRAC’a bildirmesi gerekecek. Ayrıca müşterilerin kayıtları tutulacak ve platformlarda uyum görevlileri çalıştırılacak.

The Globe and Mail tarafından yayınlanan bir raporda, şu ana kadar bu politikalara uyum sağlamanın gönüllülük esasına dayandığı, ancak bazı borsaların bunu yapmayı seçtiği belirtiyor.

Öte yandan yeni politikaları uygulama kapsamında, Kanada bankalarının devreye girmesi ve kripto para birimi borsalarıyla işbirliği içinde olması gerektiği bildiriliyor.

“Bazı Borsalar Ülkeden Çekilebilir”

Kanada’da işletme hukuku firması olan Osler, Hoskin & Harcourt’un ortağı Lori Stein’a göre, Kanada’daki finansal kuruluşlar kripto para borsaları yoluyla kara para aklama ve terörist finansmanı riski konusunda endişeliler. Stein bu konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

FinTRAC tarafından kayıt altına alınma, gerekli denetimlerin yapılması ve bunlara uyma gerekliliği sayesinde bankaların ve diğer finansal kuruluşların kripto para birimleriyle ilgili işletmelere hizmet sağlama konusunda daha açık olacaklarını umuyoruz.

Ancak Stein, bazı uluslararası borsaların yeni Kanada kurallarına uymaya istekli olmayabileceği konusunun da altını çiziyor. Stein’a göre bu düzenlemeler sebebiyle bazı yabancı kripto para borsaları ülkeden çekilmeyi tercih edebilir…

Bunun yanında Kanada’da mart ayında yapılan açıklamalarda yetkililer, kripto para borsaları için düzenleyici bir sistemin gerekliliğine dikkat çekerek bir öneride bulunmuştu. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. FinTRAC’ın adımı da bu önerinin üzerine geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.