X

Polonyalı Kripto Para Borsası Likidite Kaybı Sebebiyle Kepenk İndirdi

BitMarket kullanıcıları siteye ulaşmak istediklerinde sitenin kapandığı haberiyle karşılaştılar...
08:00
10 Temmuz 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Polonyalı kripto para birimi borsası BitMarket 8 Temmuz’da web sitesi üzerinden yaptığı bir açıklamayla faaliyetlerine son verdiğini duyurdu.

Likidite Kaybı

Borsaya web sitesi üzerinden ulaşmaya çalışan kullanıcılar, İngilizce ve Polonyaca hazırlanmış şu metinle karşılaştı:

Sevgili Kullanıcılar, 08/07/2019 tarihinden itibaren, likidite kaybından dolayı Bitmarket.pl/net’in faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığımızı bildirdiğimiz için üzgünüz. Konuyla ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Önde gelen kripto para birimi ve borsaların analitiğini yapan web sitesi Coinmarketcap, BitMarket’in son yirmi dört saat içindeki işlem hacminin diğer borsalara göre görece olarak düşük olduğunu gösteriyor. Verilere göre borsanın işlem hacmi 850.080 dolar seviyesinde…

Ancak borsa görünüşte kapalı da olsa işlemler devam ediyor. Bunu nasıl olduğuysa henüz belli değil. Kullanıcılar hala API anahtarlarını kullanarak platformda işlem yapabiliyorlar.

Sinyalleri Verilmişti

Öte yandan bir Reddit kullanıcısı olan OdoBanks yaptığı açıklamalarda, BitMarket’in kapanmadan önce birkaç kez bunun sinyallerini verdiğini ifade etti. Özellikle kapanmadan önce, herhangi bir sebep olmadan kullanıcıların şifrelerini ve API anahtarlarını değiştirmek zorunda kaldıkları iddia edildi.

Bunların yanında borsanın kullanıcılardan bazıları, para çekme işlemlerinin müşterini tanı prosedürleri kapsamında durdurulduğunu da iddia etti. Müşterilerden kimliklerinin ve kendilerinin yan yana fotoğraflarının gönderilmesinin istendiği ifade edildi. Ayrıca kullanıcılar iddialara ek olarak şunları da dile getirdi:

Borsa temsilcileri bunun gecikilmiş bir KYC gerekliliği olduğunu ve yalnızca süresi dolmuş kimlikleri yeniden istediklerini iddia etti. Kullanıcıların, hack girişimi mi olduğuyla ilgili sorularına hiçbir zaman cevap vermediler.

Kripto para borsalarına yapılan hack saldırılarıyla karşılaşıyoruz. Son olarak Singapur merkezli kripto para borsası Bitrue 26 Haziran’da yaptığı resmi bir açıklamayla, borsanın sıcak cüzdanlarından 9.3 milyon XRP ve 2.5 milyon Cardano (ADA) kaybetmesine sebep olan büyük bir saldırıya maruz kaldığını belirtmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar