reklamı kapat

11. Kalkınma Planında Blockchain Vurgusu: Merkez Bankası Kripto Para Mı Çıkaracak?

Türkiye de merkez bankası dijital para birimi çıkaran ülkeler arasına mı katılıyor?
17:10
9 Temmuz 2019

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı özelliğini taşıyan ve Cumhuriyet’in 100. yılını yani 2019-2023 yılları arasını kapsayan 11. Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından dün TBMM’ye sunuldu.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Sunulan Kalkınma Planı’nda Blockchain vurgusu yapıldı ve “Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır.” ifadelerine yer verildi. Yani Türkiye’de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilecek ve bu kapsamda merkez bankası dijital para birimi de piyasaya sürülecek.

Ayrıca yeni Kalkınma Planı’na göre uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke işbirlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecek.

Öte yandan 2019-2023 dönemini kapsayan plan döneminde, İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen, kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması amaçlandığının da altını çizmek gerekir. Bunun için finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.

Fintech Sektörüne Destek

Bunların yanında 11. Kalkınma Planı’nda fintech sektörüne de değinildi ve “Uluslararası iyi uygulamalardan yararlanılarak firmalara fırsat eşitliği sağlayan, güvenli bir finansal teknoloji (fintek) ekosisteminin oluşumu desteklenecektir.” ifadelerine yer verildi.

Türk kripto para sektörünün önemli isimlerinden İsmail Hakkı Polat Twitter üzerinden yaptığı bir yorumla önemli bir noktaya dikkat çekti ve “Burada sorulması gereken en önemli soruyu da daha işin en başında sorayım ve tartışmaya oradan başlayalım: Merkez Bankası üreteceği kriptopara Cüzdanlarını anonim ve kullan-at şekilde mi çıkaracak yoksa TC kimlik numaraları ile mi eşleştirecek?” ifadelerini kullandı.

11. Kalkınma Planı (2019-2023)’nın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun