Bir Borsadan Daha Saldırı Haberi Geldi! 

Singapurlu Bitrue borsası saldırıya uğradı...
15:00
27 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Singapur merkezli kripto para borsası Bitrue 26 Haziran’da yaptığı resmi bir açıklamayla, borsanın sıcak cüzdanlarından 9.3 milyon XRP ve 2.5 milyon Cardano (ADA) kaybetmesine sebep olan büyük bir saldırıya maruz kaldığını belirtti.

Saldırının Büyüklüğü

Cointelegraph’ın haberine göre borsaya yapılan saldırı yerel saat ile gece 1 sularında gerçekleşti. Saldırının gerçekleştiği sırada Coinmarketcap verilerine göre, çalınan XRP’lerin değeri yaklaşık olarak 4.5 milyon dolar, ADA’nın değeri ise yine yaklaşık olarak 237.500 dolar civarındaydı.

Borsanın açıklamalarına göre, saldırı tek bir bilgisayar korsanı tarafından gerçekleştirildi. Hacker ilk olarak Risk Kontrol ekibinin ikinci inceleme sürecindeki bir güvenlik açığından faydalandı ve yaklaşık olarak 90 Bitrue kullanıcısının kişisel fonlarına erişti. Sonrasında borsanın sıcak cüzdanlarına ulaşmak için ilk deneyiminden faydalandı.

Öte yandan borsanın açıklamalarına göre saldırı çok kısa sürede fark edildi ve saldırganın işlemleri derhal durduruldu.

Saldrının Ardından

Borsa saldırının ardından yaptığı açıklamalarda kullanıcılarının korkmasına gerek olmadığını, “kişisel fonlarının sigorta ile korunduğunu” belirtti. Bitrue daha sonra “Bu saldırıdan etkilenen tüm kullanıcılarımızın fonları en kısa sürede geri ödenecektir.” açıklamasını yaptı.

Şu anda Bitrue borsasının hızlı bir acil durum denetimi yaptığı ve kısa sürede eski haline dönmeyi hedeflediği belirtiliyor. Yapılan açıklamalara göre para çekme işlemleri bir süre daha kapalı kalsa da oturum açma ve işlem yapma faaliyetleri en kısa sürede açılacak.

Bununla beraber borsa saldırganın kimliğinin tespit edilebilmesi için Singapurlu yetkililerle iletişim için olduklarını da açıkladı.

Kripto para dünyası bu tip saldırılara yabancı değil. Son olarak Binance borsasından 7 Mayıs tarihinde 7.000 Bitcoin çalınmıştı. Binance belki de böyle bir saldırı karşısında en doğru tavrı sergileyerek kullanıcılarının telaşa kapılmasını önleyebilen ilk borsa oldu. Binance’in uğradığı saldırı ile ilgili detayları sizlerle bu haberimizde paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar