Justin Sun İş Başında! Kripto Para Yatırımcıları Dikkat!

Özet

  • Yakında büyük bir olay patlak verebilir. Bu son adımlar bir şeylerin hazırlığı gibi görünüyor.
18:05
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tron kurucusu Justin SUN yakın zamanda Huobi borsasını satın aldığı iddialarını reddetmişti. Ancak gerçekler ortaya çıktı. Şimdi de Huobi borsası üzerinden dikkat çekici bazı adımlar atıyor. Bununla birlikte Huobi borsasının son zamanlarda tartışmalarla gündeme gelmesine neden oldu. Peki Sun ne yapmaya çalışıyor?

Huobi Borsasında Neler Oluyor?

Huobi yerel kuruluşlarda tamamen kayıt dışı olacak ve çalışanlar denizaşırı kuruluşlarla anlaşmalar imzalayacak ayrıca çalışanlar üç aylık bir deneme süresine sahip olacak. Son gelen bilgi ise çalışanlara ödemelerin USDT/USDC cinsinden yapılacağı yönünde. WuBlockchain tarafından yapılan son duyuruda şunlar yazıyordu;

Justin Sun‘ın insan kaynakları maaş formunu fiat para biriminden USDT/USDC’ye değiştirmek için tüm Huobi çalışanlarıyla iletişim kuruyor; bunu kabul etmeyen çalışanlar işten çıkarılabilir. Bu hamle bazı çalışanların protestolarına yol açtı. İçeriden birkaç kişiye göre, Justin Sun’ın Huobi borsası tüm yılsonu ikramiyelerini iptal etti ve ekibi 1200 seviyesinden 800’e düşürecek”.

Peki Sun neden bunu yapıyor? Yani yerel düzenleyicilerin gözetimi dışından çıkması, maaşların stablecoin cinsinden ödenmesi vesair bunlar ne anlama geliyor?

Kripto Para Yatırımcıları Dikkat

Daha önce de bildirdiğimiz üzere Sun, son 20 gündür yüz milyonlarca dolar değerinde stablecoini nakde çevirmek için Paxos ve Circle’a transferler yaptı. Yani kripto para piyasalarından ciddi miktarda nakdi çekti. Sun yakın zamanda büyük bir kripto çöküşü veya yasal sıkıntılar mı bekliyor? Bu denli büyük miktarda varlığın nakde çevrilmesi için fazla bir sebep yok. Öte yandan Huobi, Sun’ın eliyle Binance gibi merkezi belli olmayan veya dikkate alınmayacak ülkelere taşıyor. Çalışanlarının maaşları devletlerin gözetiminden uzak şekilde ödenmek isteniyor. Peki yakında hukuki bir mücadele vermekten endişelendiği için mi böyle adımlar atıyor?

Son Pi Network tokenin listelenmesi olayı önümüzdeki aylarda belki de Huobi için bir dönüm noktasını temsil edecek. Sun tamamen izinsiz bir biçimde Pi Tokeni borsada listeledi ve token üç haneli değerlere ulaştı. Henüz kapalı bir ağ olan Pi Network’ten tokenler çekilip borsaya sokulmadı, nitekim proje ekibi de bu konuda uyarıda bulundu. Peki ama olmayan token Huobi borsasında nasıl satılabiliyor? Bundan kimler kazançlı çıkıyor?

Tron kurucusu Justin Sun, Ethereum PoW tokenin basıldığı günlerden tutun, Pi Token listelemesine kadar son 1 yılda çok fazla usulsüz adım attı. Eğer kripto para regülasyonları bu yıl olgunlaşırsa Sun hesap vermek zorunda kalabilir. Yatırımcıların son atılan adımları büyük bir hareketin hazırlığı olarak görüp risklerini buna göre değerlendirmesi menfaatlerine olabilir.

Binance CEO’su CZ, Kasım ayında birçok borsaya ve üst düzey isme şüpheli gördüğü işlemlerinden dolayı çatmıştı. Ancak aynı CZ, ETW sürecinden tutun, DAO olmayan Tron DAO mekanizmasına kadar birçok çürük tahtaya sahip olan Sun’a hiçbir şekilde çatmadı. Bu son Pi Token listelemesinin farklı bir borsa tarafından yapıldığını hayal edin. CZ yine sessiz kalacak mıydı? Önümüzdeki aylar gerçekten enteresan olacak.

Ufak bir detay daha, 17 Ocak tarihinde Tron ekosistemindeki KRRX Token listelenecek. Huobi borsasında listelenecek bu altcoinin işlem hacmi sadece 200.000 dolardır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI