JPMorgan’dan Rekor Bitcoin (BTC) Tahmini: 600 Milyar Dolar Mümkün

Analistlere göre Bitcoin fiyatı 2021 yılında iki katına çıkabilir.
12:11
14 Aralık 2020
bitcoin
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında oldukça olumlu bir tahminde bulundu. Bloomberg’in aktardığı bilgilere göre JPMorgan’ın yaptığı hesaplama Bitcoin için 600 milyar dolarlık bir toplam piyasa değerine işaret ediyor.

JPMorgan’dan Bitcoin Yorumu

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou yayınladığı son yazısında Bitcoin’in özellikle kurumsal yatırımcının ilgisi ile önümüzdeki yıllarda ciddi bir büyüme kaydedebileceğini belirtti. Massachusetts Mutual Life Insurance Company yani ABD’nin en büyük sigorta şirketlerinden birisi olan MassMutual ise bu yazının işaret ettiği yönde alım yapan son şirket oldu.

MassMutual geçtiğimiz hafta 100 milyon dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı. 235 milyar dolarlık şirketin 100 milyon dolarlık BTC yatırımı yapması küçük bir adım gibi gözükse de bunun temsil ettiği unsur oldukça önemli. Aile fonları, serbest fonlar, listelenmiş şirketler ve şimdi de sigorta şirketleri Bitcoin alımı yapmaya başladı.

MassMutual Ne İlk Ne de Son!

JPMorgan analisti de ilerleyen günlerde daha fazla kurumsal yatırımcının benzer adımlar atacağını ve MassMutual’ın yolundan ilerleyeceğini düşünüyor. Analist, MassMutual’ın Bitcoin alımının lider kripto para biriminin kurumsal yatırımcılar tarafından kabulü konusunda bir dönüm noktası olduğunu düşünüyor.

JPMorgan analistinin yaptığı hesaplamaya göre ise kurumsal yatırımcılar sayesinde Bitcoin’in toplam piyasa değeri 600 milyar doların üzerine kadar çıkabilir. Mevcut piyasa değerinin 356 milyar dolar olduğu görülüyor ve söz konusu miktar BTC fiyatı için yaklaşık 40.000 dolara işaret etmekte. Bunun gerçekleşmesi sadece BTC için değil, bütün kripto para sektörü için inanılmaz bir büyümeyi beraberinde getirebilir.

btc fiyat

Altın Yatırımcıları Bitcoin’e Geçiyor

JPMorgan raporunda Bitcoin’in kurumsal kabulünün yeni başladığı ve kurumsal yatırımcıların altın yerine BTC’ye geçiş yapmaya başladığı vurgulanıyor. Özellikle altın ETF’lerinden çıkan paraya bakıldığında, milyarlarca dolarlık sermayenin bir anda “yeni yuva” aramaya başladığı görülüyor. Bitcoin’in altın ile birçok ortak yöne ancak bunlara ek avantajlara da sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu da analistlerin ifadelerini haklı çıkartabilir gibi gözüküyor.

Bitcoin fiyatı Mart 2020 tarihinde 3.700 dolar seviyelerinden işlem görürken kısa süre önce tüm zamanların rekorunu kırmayı başararak aslında sektörde tam anlamıyla bir ilke imza attı. BTC fiyatının bu yükselişinin ise daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekmesi kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar