X


JPMorgan Startejistleri Açıkladı: Bitcoin’deki Artışın Nedeni ETF Değil! İşte Artışın Nedeni

ABD bankacılık devi JPMorgan uzmanları, son Bitcoin ETF lansmanının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yeni BTC ile hiçbir ilgisi olmadığına inanıyor.
13:10
21 Ekim 2021
JPMorgan Startejistleri Açıkladı: Bitcoin'deki Artışın Nedeni ETF Değil! İşte Artışın Nedeni
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg’in son makalesine göre, JPMorgan yatırım bankacılığı devi, amiral gemisi kripto para birimini tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 67.000 dolara iten şeyin Salı günü NYSE’de başlatılan BITO Bitcoin ETF olmadığını düşünüyor.

Bitcoin’deki Artışı Tetikleyen ETF Değil!

JPMorgan stratejistleri, Bitcoin’in Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesinin en olası nedeninin, ProShares tarafından Fidelity’nin NYSE‘sinde 19 Ekim’de sunulan BITO Bitcoin ETF’sinden ziyade enflasyon olduğunu düşünüyor. Ek olarak Tressis’in baş ekonomisti Daniel Lacalleu, BTC‘deki bu artışın parasal erişim nedeniyle gerçekleştiğini belirtiyor.

Nikolaos Panigirtzoglou ve bankanın diğer stratejistleri, bir ETF lansmanının önde gelen dijital varlığa çok fazla yeni sermaye çekmesinin olası olmadığını söyledi. Onlara göre bunun asıl nedeni, Bitcoin‘in altından ziyade enflasyona karşı daha güçlü bir hedge olduğuna inanan insanlar. Eylül ayının başından beri altın ETF’lerinden Bitcoin’e para geçişini izliyorlar.

JPMorgan uzmanlarına göre, altın son zamanlarda yatırımcıların enflasyona dayanma kabiliyetine olan güvenini kaybediyor ve yatırımcılar daha fazla Bitcoin satın almak için giderek daha fazla altını elinden çıkartıyor.

Bunun bir örneği, Bloomberg verilerine göre, son birkaç aydır büyük miktarda fon çekilmesiyle karşı karşıya olan ve halihazırda 3.6 milyar dolar kaybeden 56 milyar dolarlık SPDR Gold Shares ETF‘dir (GLD).

Bitcoin Altına Karşı Daha Avantajlı

Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones, daha fazla yatırımcının enflasyondan korunmak için altın yerine lider kripto para birimini seçtiği için Bitcoin’in altınla olan yarışı kazandığını belirtti.

Dünyanın dijital bir aşamaya geçtiğini ve bu nedenle dijital altının fiziksel versiyona göre daha avantajlı olduğunu da sözlerine ekledi.

ProShares tarafından başlatılan Bitcoin ETF‘ye gelince, Tudor Jones, performansını izleyen bir ETF’ye satın almak yerine fiziksel BTC’ye sahip olmayı tercih ettiğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar