X


JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Bu Kez Bitcoin Yatırımcılarını Hedef Aldı

JPMorgan Chase'in CEO'su Jamie Dimon, Bitcoin'e karşı duruşunu sürdürürken borç para ile Bitcoin alanları "aptal" olarak nitelendirdi.
13:10
27 Eylül 2021
JPMorgan CEO'su Jamie Dimon Bu Kez Bitcoin Yatırımcılarını Hedef Aldı

Yatırım bankacılığı şirketi JPMorgan Chase‘in CEO’su Jamie Dimon, finans sektöründeki Bitcoin ve diğer kripto para birimi eleştirmenlerinden biridir. Hem perakendeciler hem de kurumlar arasında Bitcoin’in sürekli ve artan şekilde benimsenmesine rağmen, Dimon BTC’ye karşı duruşunu sürdürmeye devam ediyor.

JPMorgan CEO’sunun Bitcoin Açıklaması

Times of India ile yakın tarihli bir çevrimiçi röportajda açıklamalarda bulunan Dimon, Bitcoin‘e olan küçümsemesini yineledi ve kripto düzenlemesinden bahsetti. CEO, özellikle Bitcoin’i “gerçekten umursamadığını” belirtirken insanların “çok fazla zaman ve nefes harcayarak” kripto para birimine çok fazla ilgi gösterdiğini söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dimon ayrıca Bitcoin ve altcoin‘lerin yasaklanması veya düzenlenmesi gerekip gerekmediği konusundaki görüşünü de dile getirdi. Bitcoin’in zaman ve nefes kaybı olduğunu belirten Dimon, hükümetin lider kripto para birimi Bitcoin‘i düzenleyeceğini kaydetti. Dimon ayrıca açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Hükümetler hemen hemen her şeyi düzenler. Varlık mıdır döviz mi bilmiyorum. Kripto varlıkların bir birimi olup olmadığını bilmiyorum. Menkul kıymetler kanunu mu bilmiyorum ama yapacaklar. Ve bu onu bir dereceye kadar kısıtlayacaktır. Ama ortadan kaldırır mı, hiçbir fikrim yok ve kişisel olarak umurumda da değil. Bitcoin alıcısı değilim.”

“Borç Para İle Bitcoin Alan Herkes Aptal”

Ek olarak Dimon, Bitcoin satın almak için borç para alan herkesi “aptal” olarak nitelendirdi. CEO, devam eden Bitcoin çılgınlığının patlayabilecek bir balon olduğuna inanırken geçmişte meydana gelen üç finansal balona atıfta bulundu. 1990’larda birçok yatırımcıyı kendine çeken Bere Babies’ten bahsetti. Dimon ayrıca “lale çılgınlığı” olarak da bilinen Hollanda lale balonundan da bahsetti.

Lale balonu, tarihin en popüler piyasa balonlarından ve çöküşlerinden biri olarak bilinir. Piyasa, 1600’lerin ortalarındaki spekülasyonların bir sonucu olarak yükseldi ama sonunda çöktü ve bir daha toparlanamadı. Ayrıca JPMorgan CEO’su, birçok yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratan internet balonu ve dot-com balonu hakkında konuştu.

Spekülasyon, komünist ülkeler de dahil olmak üzere dünyadaki her pazarda olur. Bu nedenle, özellikle sistemde çok fazla likidite olduğunda, neden bu kadar çok spekülasyonla bir sürpriz olduğunu bilmiyorum.

JPMorgan yöneticisi, ödünç parayla Bitcoin satın alan herkes hakkındaki açıklamasının ardından şunları da ekledi;

Bu, [Bitcoin]’in önümüzdeki beş yıl içinde fiyatının 10 katına çıkamayacağı anlamına gelmiyor. Ama bunu umursamıyorum. Ne istediğini bulmayı ve başarılı olmayı uzun zaman önce öğrendim.

CEO’nun Bitcoin‘e karşı çıkmasına rağmen, JPMorgan zengin müşterilere bir Bitcoin Fonu sağlamak için New York Digital Investment Group (NYDIG) ile ortaklık kurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar