X


Japonya’nın İstatistikleri Kötüye İşaret Ediyor

Japonya'da gerçekleşen kripto para soygunları geçtiğimiz yılın istatistiklerini geride bırakıyor.
07:00
21 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları dün Japonya’dan gelen haberlerle çalkalandı. Japon kripto para borsası Zaif uğradığı siber saldırı sonucu tam 60 milyon dolarlık zarara uğradı. Japon Ulusal Polis Kuruluşu bu saldırının ardından ülke hakkındaki bazı ilgi çekici istatistikleri kamuoyuyla paylaştı. Konu hakkında yayımlanan bir rapora göre bu yılın ilk altı ayında tam 540 milyon dolar değerinde kripto para çalındı.

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Asahi Shimbun tarafından 20 Eylül Perşembe günü yayımlanan rapor kripto paralara ilişkin güvenlik hususuna dikkat çekiyor. Ulusal Polis Kuruluşuna göre yılın ilk yarısında gerçekleştiği ifade edilen kripto para soygunlarının sayısı 158’e kadar dayandı. Bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki değerlerden üç kat daha fazla olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Japonya’da gerçekleşen kripto para soygunları 2017 yılı boyunca toplamda 662,4 milyon dolar değerinde fonun çalınmasına neden olmuştu. Sene boyunca gerçekleşen soygunların sayısı ise 149’da kalmıştı. Görünüşe bakılırsa bu yılın verileri geçtiğimiz yılı gölgede bırakmayı başaracak.

Bu yılın en büyük soygunuysa Ocak ayında gerçekleşen Coincheck saldırısıydı. Saldırıda tam 520 milyon dolar değerinde NEM token siber suçlular tarafından ele geçirilmişti. Coincheck saldırısı yetkilileri harekete geçirmesi itibariyle kripto para tarihindeki diğer saldırılardan ayrılıyor. Japon finansal düzenleyici kuruluşlar bu saldırının ardından kripto para borsalarına yeni gereklilikler getirmişti. Güncel verilere bakıldığında bu gerekliliklerin yeterli olmadığı sonucuna varılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar