reklamı kapat

Japonya İçişleri Bakanı Kripto Para Bağışları Hakkında Konuştu

Japonya İçişleri Bakanı, kripto paralar ile siyasi partilere bağış yapmanın yasal olduğunu vurguladı.
10:00
9 Ekim 2019

Kripto para birimleri ilk piyasaya sürülmelerinden bu yana ciddi bir kabule ve tanınırlığa ulaştı. Kripto paralar genel olarak finans sektöründe kullanılsa da, buna ek olarak politika da dahil birçok alanda yavaş yavaş kullanımı artmaya başladı. Japonya da bu artışı görenlerden ve bunu onaylayan ülkelerden birisi oldu. Japonya İçişleri Bakanı Sanae Takaichi, Salı günü düzenlenen bir basın toplantısında siyasi partilere yapılan kripto para bağışlarının yasal olduğunu ifade etti.

Siyasi Partilere Bitcoin Bağışı

Reuters tarafından aktarılan bir habere göre Takaichi, kripto para birimleri ile yapılan siyasi parti bağışlarının Siyasi Fonlar Kontrol Yasası ile uyumlu olduğunu ve bu açıdan nakit para ve menkul kıymetlerden ayrı tutulması gerektiklerini vurguladı. Bu sayede kripto para birimleri ile yapılan bağışların herhangi bir üst limiti de bulunmuyor.

”Kripto para birimleri ilgili regülasyonlarla çelişmiyor ve bağışlarda herhangi bir kısıtlamaya girmiyor.”

Kripto para bağışları her geçen gün Japonya içerisinde çok daha yaygın bir hale gelmekte ve politika da bundan payına düşeni alıyor. Takaichi açıklamasının devamında bu bağışlara herhangi bir limit getirilmesi durumunda bunun partilerin siyasi eylemlerini etkileyebileceğini düşündüklerini ifade etti ve bu yüzden şu an için bir engel olmadığını açıkladı.

Japonya’nın kripto para endüstrisi Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından sıkı bir şekilde denetlenmekte. Kurum 2018 yılında hiçbir kripto para borsasına lisans vermemişti. Japonya bunun yanı sıra geçtiğimiz aylarda kripto paralara yönelik yoğun ilgi ile de gündeme gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun