X


İsviçre Merkezli Startup’tan 100 Milyon Dolarlık Dev Kripto Yatırımı

İsviçre merkezli bir startup kripto paralara yönelik faaliyet veren bir banka başlatmak için 104 milyon dolar değerinde yatırım fonu topladı.
15:00
27 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Geleneksel finansal sistemin karşısında devrim niteliğinde bir yenilik olarak duran kripto paralar yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bu yeni varlık sınıfının mevcut finansal sisteme de gittikçe daha çok entegre olduğuna şahit oluyoruz. Konuya katkı sağlayan son isim İsviçre merkezli bir startup oldu.

İsviçre’de faaliyetlerini sürdüren uluslararası kuruluş UBS bankın eski çalışanları tarafından başlatılan startup geçtiğimiz günlerde 100 milyon İsveç frangı topladı. 104 milyon dolar değerindeki bu miktarın düzenlemelere uygun bir kripto para bankası başlatmak için kullanılacağı ifade ediliyor.

SEBA Crypto AG (SEBA) adı verilen startup’ın merkezi İsviçre’nin Zug kentinde yer alıyor. Kripto vadi olarak da bilinen Zug şimdiye dek birçok başarılı kripto para projesine ev sahipliği yaptı. SEBA’nın söz konusu fonu yerel ve yabancı kaynaklı kurumsal ve özel yatırımcılardan topladığı belirtildi. Fona katkı sağlayan isimler arasında dünyaca ünlü şirketler BlackRiver Yatırım Yönetimi ve Summer Capital da yer aldı.

SEBA bu yatırım aracılığıyla kripto para sektöründeki firmalara geleneksel bankacılık hizmetleri sunmayı ve bu süreci daha da ileriye götürmeyi hedefliyor. SEBA’nın hayat vermeyi planladığı banka müşterilerine kripto para işlemleri, varlık yönetimi ve kurumsal boyutta saklama hizmetleri sağlamayı planlıyor. Bilindiği üzere kripto paraların kurumsal yatırımcılarla buluşmasına engel olan konular arasında saklama sorunları da yer alıyor.

SEBA şu sıralar İsviçre Finansal Piyasalar Yönetim Otoritesi’ne (FINMA) bankacılık ve menkul kıymet lisansı için başvuruda bulunuyor. Söz konusu bankanın faaliyetlerine tam olarak ne zaman başlayacağı ise henüz net değil.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar