reklamı kapat

İsviçre, Libra Konusunda İşbirliğine Açık

İsviçre’den Libra ile ilgili yeni ve pozitif açıklamalara var...
19:00
12 Eylül 2019

Cointelegraph’ın haberine göre İsviçre’nin finansal düzenleyicisi, uluslararası işbirliğine açık olduğunu ve Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı kripto para birimi ağını düzenleme biçimini denetlediğini ifade etti.

12 Eylül’de Neue Zürcher Zeitung (NZZ) ile yaptığı bir röportajda Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) direktörü Mark Branson, tek bir ülkenin Libra projesini düzenleyebileceğine inanmanın aldatıcı olacağını dile getirdi.

Libra ve İsviçre Düzenlemeleri

Branson, İsviçre’nin büyük bir finans merkezine dönüşme isteğinin mutlaka bazı riskler yaratacağını ve dolayısıyla uluslararası dikkati üzerine çekeceğini iddia etti.

Öte yandan Branson İsviçre’nin hem eski geleneksel finans sistemini hem de yeni ve iddialı bir alan olan fintech projelerini düzenleyebilecek güçte denetleyici çerçeveye sahip olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Branson FINMA’nın Libra projesi ile ilgili ortaya çıkacak büyük zorlukları anlamak için dış baskılara ihtiyaç duymadığını da belirtti ve “Bu projenin büyük boyutlara ve çıkarımlara yol açacağı belliydi.” yorumunu yaptı.

Branson, FINMA’nın piyasa düzenleme konusundaki yaklaşımının hem ilkelere dayalı olduğunu hem de teknoloji açısından tarafsız olduğunu vurguladı. Dolayısıyla Branson’a göre Libra projesi, İsviçre’nin düzenleyici çerçevesine mükemmel bir şekilde uyuyor. Branson konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Stablecoin’lerin İsviçre yasalarına göre nasıl sınıflandırılacağı konusunda bir rehber yayınladık. Bu rehbere göre yeni yasalara ihtiyacımız yok. Örneğin, kara para aklama, müşteri koruması, sistem istikrarı gibi riskler iyi biliniyor. Bunların hepsi için de zaten düzenlemeler var.

Facebook’un Seçimi

Ayrıca Branson Facebook’un bir nevi üs olarak İsviçre’yi seçmesinin, dünyadaki en rahat düzenleme imkanlarına sahip olacakları için olmadığını dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Ortada bir yarışma yoktu. Projeyle ilk temasımız, İsviçre seçildikten sonra oldu. Bu olumlu bir şey. Düşlenen yargı alanı alışverişi çok hassas olacak.

Bunların yanında dün yapılan açıklamalarda Libra Birliği’nin FINMA ile işbirliği içinde çalışacağı da belirtilmişti….

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun