reklamı kapat
  • BTC  :  34.465,14 ₺
  • ETH  :  2.131,54 ₺
  • BCH  :  4.001,75 ₺
  • XRP  :  2,62 ₺
  • BTC 34.465,14
  • ETH 2.131,54
  • BCH 4.001,75

İspanyol Bankalarından Yeni Blockchain Konsorsiyumu

4 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

İspanyol bankalarından oluşan bir grup ülkenin ilk blockchain konsorsiyumunu kurdu. Toplu satış bankası Cecabank’ın açıkladığı konsorsiyum faaliyetine profesyonel hizmetler firması Grant Thornton da dahil edildi.

Peki katılımcı bankalar arasında kimler var? Cecabank’ın açıklamasında katılımcı diğer bankalardan söz edilmese de “İspanyol bankacılık sektörünün % 33’ünün” konsorsiyumda katılımcı olduğundan söz ediliyor. İspanya’nın önemli gazetelerinden El Pais’in yaptığı haberde ise konsorsiyuma katılan bankalar Abanca, Bankia, CaixaBank, Kutxabank, Ibercaja, Liberbank ve Unicaja olarak listeleniyor.

Konsorsiyum sözü edilen bankaların blockchain alanında ilk çalışması olarak gösteriliyor. Banco Santander ve BBVA’nın da aralarında bulunduğu diğer İspanyol bankalar blockchain teknolojisiyle bir süredir haşır neşir durumda.

Peki konsorsiyuma dair görüşler ne şekilde? Konsorsiyum girişimine dair şu ana kadar görüşlerini açıklayan tek banka Cecabank. Banka, konsorsiyumu çalışanlarının blockchain teknolojisini enine boyuna anlayacağı bir proje olarak görüyor. Bunun yanı sıra bankanın blockchain’i nasıl kullanabileceğine dair olası koşulların saptanıp değerlendirileceği belirtiliyor.

Bankanın habercilik, operasyon yöneticiliği ve bankacılık eğitim hizmetlerinin başındaki isim Jaime Manzano yaptığı açıklamada şunları ifade ediyor:

“Bankamızın birimlerinde çalışan kişiler blockchain teknolojisini derinlemesine öğrenmekle kalmayıp; aynı zamanda bu teknolojinin tüm yeni özelliklerini de test etme fırsatı bulacak. Öğrenilmesi zaruri bu özelliklerle birlikte blockchain’in son zamanlarda kazandığı momentum göz önünde bulundurulacak ve bu yönde çalışmalar yapılacak.”

Bir diğer katılımcı Grant Thornton’dan Luis Pastor’a göre konsorsiyumun amacı yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi. Pastor açıklamasında şunları kaydediyor:

“Amacımız blockchain’in sağlayabileceği avantajları en iyi şekilde kullanma konusunda Cecabank’a yardımcı olmak.”

Kaynak: Coindesk

loading...