reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Son Zamanlardaki Fiyat Düşüşünün Sebebi Neydi?

3 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin ve diğer önemli altcoin’ler son haftalarda büyük bir volatilite yaşıyor. Sektördeki bazı oyuncular bunun sebebini kazanılan değer önerisi ve kripto paraların benimsenmesi olarak açıklıyor. Karşıt görüşlüler ise parmaklarını tek amacı kâr yapmak olan spekülatörlere yöneltiyor.

Fiyatlardaki düşüş, kripto paraların piyasa değerinin sorgulanmasına yol açıyor. Kuşkunun kaynağı ise belli: İlk çıktığında fahiş fiyat artışı yaşadıktan sonra önemli düşüşler yaşayan bitcoin.

Doğal bir süreç

Crypto Consultant başkanı Jason Cassidy, bu gelişimin gayet doğal ve sıradan olduğunu düşünüyor:

“Yeni bir finansal sistemin şekillenmesine tanık olurken belirli seviyede spekülasyonla karşılaşmak son derece doğaldır. Şüphesiz ki organik büyüme de yaşanıyor ve belirli konularda ilerleme kaydediliyor. Kripto paraları hükümetlerin tanıması ve onaylaması, satıcı ve müşterilerin benimsemesi, bunlara ek olarak yenilikçi hizmetlerin yürürlüğe girmesi kripto paraların imajına ve yaygın bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunuyor.”

Cassidy, uzun süredir piyasanın içinde olan yatırımcıların ve spekülatörlerin fiyattaki artıştan kâr etme isteğinin doğal karşılanması gerektiğini savunuyor. Her piyasanın bu tarz bir dinamiği olduğunu aktaran Cassidy, henüz çok yeni olan kripto para piyasasında volatilitenin diğer piyasalara oranla çok daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Ağ etkisi

BitLox’tan Dana Coe ise bitcoin’in ağ etkisinin ve diğer kripto paraların benimsenmesinin fiyat dalgalanmaları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu düşünüyor.

Piyasada akıllı yatırımlar veya organik büyümeden ziyade sürü psikolojisinin hakim olduğu tespitinde bulunan Cox şöyle devam ediyor:

“Herkes bir sonraki büyük olayı bekliyor. Bu, geribesleme döngüsüne sebebiyet vererek fiyatı ve büyümeyi artırıyor.”

Spekülasyonların her zaman kötü anlama gelmediğini kaydeden Coe, organik büyümenin ancak sektöre yeni oyuncular kazandırarak yapılacağını belirterek sözlerini noktalıyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...