X


İspanya Maliye Bakanlığı 15 Bin Kripto Para Yatırımcısını Takibe Aldı

İspanya Maliye Bakanlığı, geçen yıl kripto paralarla işlem gerçekleştiren 15 bin vergi mükellefini denetleyecek.
22:00
20 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İspanyol El Pais gazetesinin 19 Kasım tarihli haberine göre İspanya Maliye Bakanlığı (Hacienda) geçen yıl kripto paralarla işlem gerçekleştiren 15 bin vergi mükellefini denetleyecek.

İspanya Vergi Dairesi Agencia Estatal de Administración Tributaria (AEAT), Maliye Bakanlığı ile birlikte Blockchain ve kripto paralarla gerçekleştirilen vergi sahtekarlığını önlemek için bu yeni teknolojilerle yapılan işlemleri takibe alacağını bildirdi. Vergi Dairesi’nin Ulusal Dolandırıcılıklarla Mücadele Departmanı İspanya’da faaliyet gösteren onlarca bankada ve şirkette yaptığı incelemelerle 15 bin vergi mükeleffine ulaşmayı başardı. Vergi Dairesi 15 bin vergi mükellefinin sermaye gelirlerini beyan edip etmediklerini ve kara para aklayıp aklamadıklarını araştıracak:

Ödemelerde Bitcoin ve kripto paraların kullanımı bugün karşı karşıya kaldığımız en büyük tehditlerden biridir. Bu tehdidin önüne geçmek için vergi dairesinin yeni araştırma birimi kripto paralar üzerindeki denetimleri arttıracak.

İspanyol hükümeti geçtiğimiz aylarda kripto para sahiplerinin ellerindeki kripto paralara ilişkin beyanat vermek zorunda kalacağı yasa tasarısını onaylamıştı. Böylece kripto paralar İspanya’daki vergi sisteminin bir parçası haline geldi. Kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin tüm dünyada çalışmalar süratle sürdürülüyor. Bu ayın başlarında Fransa Parlamentosu’nun Ekonomi Komisyonu, kripto paralara uygulanan gelir vergisi oranının düşürülmesi için yeninden toplanmıştı. Ağustos ayında da Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque kripto para ve Blockchain şirketlerinden alınan vergilerin azaltılacağını açıklamıştı.

ABD ise çoktan kripto paralardan elde edilen sermaye gelirlerini vergilendirdi bile. 5 Kasım 2018 tarihli haberimizde ismini açıklamak istemeyen bir üniversite öğrencisinin, kripto para piyasasına yaptığı 5 bin dolarlık yatırım nedeniyle 400 bin dolarlık vergi borcuyla karşı karşıya kaldığını duyurmuştuk.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER