X


5 Bin Dolarlık Portföyünü 176 Kat Arttıran Genç 400 Bin Dolarlık Vergi Borcuyla Karşı Karşıya

İsminin açıklanmasını istemeyen bir üniversite öğrencisi, kripto para piyasasına yaptığı 5 bin dolarlık yatırım nedeniyle 400 bin dolarlık vergi borcuyla karşı karşıya kaldı.
19:00
5 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

5 bin dolarla kripto para piyasasına giriş yapan bir üniversite öğrencisinin hayatı şu sıralar mahvolma tehlikesiyle karşı karşıya.

İsminin açıklanmasını istemeyen genç, kripto para piyasasına yaptığı 5 bin dolarlık yatırım nedeniyle 400 bin dolarlık vergi borcuyla karşı karşıya kaldı. Olay gencin 5 bin dolarıyla Coinbase’ten Ethereum almasıyla başlıyor. Hatta genç, başarılı işlemleri sayesinde portföyünü 880 bin dolara kadar yükseltmeyi başarmış.

Kaliforniya’da yaşayan anonim üniversite öğrencisi, 400 bin dolarlık vergi borcu olduğunu öğrenince tüm hayalleri yıkılmış. Şu sıralar vergi borcu nedeniyle insanlardan tavsiye bekleyen genç, popüler sosyal medya platformu Reddit’te de bir başlık açtı.

Kripto para piyasasının şahlandığı Aralık 2017’de 880 bin dolarlık servete sahip olan gencin portföyü başarısız ICO’lar ve kripto para piyasasınında sert rüzgarlar estiren ayı sezonu nedeniyle 125 bin dolara kadar geriledi. İsmini açıklamak istemeyen üniversite öğrencisi bu nedenle hayatının mahvolduğuna inanıyor.

Reddit’teki paylaşımında genç, bu konuda hiçbir bilgisi olmaması nedeniyle vergiler için hiç para ayırmadığını itiraf ediyor. Bu yılın ortalarında Coinbase, vergi borcuna ilişkin bazı dökümanları gence e-postaladı. İsmini açıklamak istemeyen üniversite öğrencisi Coinbase’ten hiçbir şekilde itibari para birimi çekmediğini itiraf ediyor. Anonim genç kendi ifadesine göre sadece kripto paralarla alım satım işlemi yaptı.

Üniversiteli gencin Reddit’teki paylaşımının altına birçok yorum yapıldı. Kimisi gence bu borcun üstesinden gelebileceğini anlatırken kimisi ise gence şüpheli muhasebe işlemlerinden uzak durmasını tavsiye etti. Yakın zamanda Twitter’da yapılan bir ankette ise ABD’li yatırımcılara kripto paralarla gerçekleştirdikleri işlemlerden doğan vergi borçlarını ödeyip ödemedikleri soruldu. 9339 kişinin %19’u vergisini ödediğini belirtti. Ankete katılanların %53’lük kısmı ise “beni asla yakalayamazlar” cevabını verdi.

ABD’nin eski kongre üyesi Ron Paul paylaştığı bir blog yazısında değerli metallerin ve kripto paraların vergiden muaf tutulmasının parasal çılgınlığın sona erdirilmesinin ilk adımı olacağını savundu.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER