reklamı kapat

IOTA’yla Porsche Güçlerini Birleştiriyor

11:00
8 Mayıs 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Tron (TRX) ve NEO (NEO) Tangle altyapısına dayanan IOTA’yı piyasa değeri açısından geride bırakmayı başarmıştı. Ancak çok geçmeden toparlamayı başaran IOTA eskiden sahip olduğu pozisyonu geri kazandı. Haberimizin yayıma hazırlandığı sırada IOTA’nın toplam piyasa değerinin 6.2 milyar dolar seviyesine ulaştığını görüyoruz. IOTA’nın yakın rakibi Tron’un piyasa değeri ise 5.4 milyar dolar civarlarında.

IOTA’nın tahtına geri dönüşünü hızlandıran çeşitli etmenlerin varlığından bahsedebiliriz. Nesnelerin interneti (IoT) sektörünü hedef alan altcoin’in sağladığı bazı ortaklıklar bu etmenler arasında yer alıyor.

Sözü geçen ortaklıklardan en güncel olanı ise dünyaca ünlü spor otomobil üreticisi Porsche ile yapılan Program 4 projesi anlaşması. Anlaşmaya göre IOTA ve Porsche Dijital Labs, Almanya merkezli startup Autobahn ile daha önceden yapılan bir ortaklık sonucu beraber çalışacak.

Autobahn startup’ı ‘Akıllı Hareketlilik’ temalı yenilikçi platform üzerinde çalışmak için partner olarak birçok teknoloji şirketi arasından IOTA’yı seçti. Dolayısıyla IOTA’nın teknolojisi projenin belkemiğini oluşturacak.

Bahsi geçen ortalık Twitter’dan duyuruldu. Atılan tweet’te şu ifadelere yer verildi:

Porche Labs ile IOTA, Autobahn projesi üzerinde birlikte çalışma kararı aldı. Autobahn, teknoloji şirketleri ile Silikon Vadisi’nin ve Alman mühendisliğinin en iyi teknoloji uzmanlarını bir araya getiren yenilikçi bir platform olarak tanımlanabilir.

Bütün cihazları kendi “Tangle” ağına bağlamayı hedefleyen IOTA’nın ezberleri bozan bir altcoin olduğunu söyleyebiliriz. IOTA’nın defteri (ledger) blok şeklinde gruplanmış işlemler ya da birbiri ardına eklenmiş zincirlerden oluşmuyor. Ayrı işlemler birbirine karışarak (bağlanarak) IOTA’nın defterini oluşturuyor. Bu sıra dışı sistemde veri ve para defterleri güvenli, dağıtık ve merkezsiz ortamlarda kolayca senkronize ediliyor ve dağıtılıyor.

IOTA’nın Tangle ağı geleceğin teknolojisi şeklinde yorumlanan ve elektronik cihazların birbirine bağlanmasına olanak veren nesnelerin interneti (IoT) sektörü için adeta biçilmiş bir kaftan. Yapılan ortaklık anlaşmalarıyla birlikte her geçen gün daha fazla şirket IOTA’nın Tangle teknolojisini kullanıyor.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.