reklamı kapat

Iota, Sınırsız Depolama Çözümünü Tanıttı

Iota platformu, kendisi için bir sorun oluşturan depolama problemini çözecek Chronicle platformunun tanıtımını yaptı...
14:00
18 Eylül 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Iota, node sahiplerinin tüm işlemlerini kolayca saklamalarına izin verecek ve bu verilere kesintisiz erişim sağlamaları için kalıcı çözümler üretecek olan Chronicle‘ı tanıtımını yaptı.

Limitsiz Depolama

Iota Vakfı 17 Eylül’de yaptığı bir açıklamayla, node sahiplerinin Tangle platformunun tüm verilerini saklamalarına izin verecek ve belirsiz bir süre boyunca gerektiğinde bu verilere hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayacak Chronicle’ın tanıtımını yaptı.

Chronicle’dan önce IoT tabanlı kripto para birimi projesinin node sahipleri, işlemlerin hızlı bir şekilde veritabanını doldurmasıyla doğrudan sınırlı depolama ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. Iota, node sahiplerinin eski işlemleri silerek veritabanlarını sınırlı tutmasına olanak sağlayan yerel anlık çözümler sunarak bu sorunun altından kalkmaya çalışmıştı.

Ancak bu çözüm yalnızca kısmen başarılı olabildi. Çünkü uzun süre saklanması gereken veriler için bu çözüm kullanılabilir bir uygulama değildi.

Öte yandan gelecekte Iota Vakfı, Chronicle’ın işlevselliğini ve yeteneklerini daha da genişletmeyi planlıyor. Iota Vakfı topluluğu bunun bir parçası olmaya davet ediyor. Ayrıca Vakıf, permanodes kavramını geliştirmek ve genişletmek için hibe vermek niyetinde olduklarını da açıkladı.

Jaguar ve Iota

Ağustos ayında bu haberimizde sizlerle paylaştığımız gibi dağıtık defter teknolojisi (DLT) şirketi Iota, otomobil enerjisini DLT ile izlemek için proof-of-concept (PoC) algoritmasının kullanılması amacıyla otomobil üreticisi Jaguar Land Rover ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

Bunun yanında Jaguar Land Rover’ın bir hizmeti olan araç mühendisliği grubu yöneticisi Russell Vickers konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda proof-of-concept sayesinde enerji farkındalığı olan akıllı şehirler için çok önemli adımlar atılacağını düşündüğünü dile getirmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun