İngiltere’den Kriptolara Yeşil Işık

İngiltere kripto varlıklarının mülk olduğunu yasal olarak belirledi.
14:00
19 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere’deki kripto para endüstrisine, dijital varlıkların mülk olarak sınıflandırılmasıyla yeşil ışık yakılmış oldu. Bu hamle sayesinde işletmelerin Blockchain tabanlı token’ları kullanmasının ve kripto para gelişmelerinin önünü açmış oldu.

“Kriptolar Mülktür”

Amerika menkul kıymet tanımıyla uğraşmaya devam ederken İngiltere, kripto varlıklarını mülk olarak sınıflandırarak bir adım öne geçti. Kıdemli Yüksek Mahkeme hakimi Sir Geoffrey Vos başkanlığındaki bir panel Pazartesi günü, kripto varlıkları ve temellerindeki teknoloji konusundaki belirsizliği gidermek için önemli adımlar attığını belirten yasal bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamalara göre Vos, halkın katılımının artması sebebiyle dijital para birimlerinin tanımında daha fazla netlik sağlanması gerekli hale geldi. Vos konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bu yasal soruların cevapları kripto para varlıklarının ve akıllı sözleşmelerin ana kullanımında güvenilir bir temel sağlayacak.

Bunun yanında açıklamalarda kripto para birimlerinin, mülk sınıfının tüm özelliklerini taşıdığı ve bundan sonra yasal olarak bu statüde değerlendirileceği belirtildi. Ancak yapılan açıklamalarda şu ifadelere de yer verildi:

Bazı kripto varlıklarının sahip olduğu maddi olmama, kriptografik kimlik doğrulaması, dağıtık işlem defteri kullanımı, merkezsizlik, fikir birliği kuralı gibi yeni veya ayırt edici özellikler mülk olma özelliği taşımadıklarını da gösteriyor.

Karar Coşkuyla Karşılandı

Bunların yanında bahsi geçen karar, kripto varlıklarının ve İngiltere’deki akıllı sözleşmelerin yaygın olarak benimsenmesi için bir temel teşkil edeceği için kripto para sektörü katılımcıları tarafından coşkuyla karşılandı.

Devlet destekli bir sanayi girişimi Lawtech’in Teslim Paneli Başkanı Jenifer Swallow bu hamle ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

UKJT’nin bu yasal bildirgesinde gösterildiği gibi ortak hukuk sistemimizin hızla değişen teknolojiye adaptasyonunu görmek harika. Tech Nation, iş büyümesini, hukuktaki netliği ve yeni teknolojinin gelişimini desteklemek için bu gibi öncü girişimler konusunda Lawtech Delivery Panel ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyor.

Ancak bunların yanı sıra İngiltere’nin vergi, ödemeler ve gümrük idaresi olan Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC) Kasım başında yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerinin bir para birimi statüsü göstermediğini ifade etmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar