X

IMF Ekonomisti: Dijital Paralar ABD Dolarının Yerini Alamayacak!

IMF Baş-ekonomisti dijital paraların ABD dolarının yerini alamayacağını açıkladı.
19:00
7 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uluslararası Para Fonu‘nun (IMF) Baş-ekonomisti, Salı günü Financial Times için yayınlanan bir yazısında kripto para birimlerine ve bunların ABD Doları gibi itibari paraları yerinden edip edemeyeceğine değindi.

ABD Dolarının Egemenliği Yakın Zamanda Bitmez

Gita Gopinath, 2019 yılının Ocak ayından beri IMF Baş-ekonomistliği görevini üstlenmiş durumda. Kripto para birimlerinin etkileyici olasılıkları temsil ettiğini itiraf eden Gopinath, yine de bunların küresel kabul için gerekli altyapıya sahip olmadığını dile getirdi.

ABD Doları gibi rakipsiz bir rezerv para biriminin yerine dijital paraların geçmesini “ihtimaller dahilinde” bulmadığını belirten Gopinath, teknolojik gelişmelerin bile bunda yetersiz kalacağını açıkladı:

“Ödeme teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, küresel bir rezerv para birimi olmak için gereken temel konuların yerini almıyor ve bu eksiklikleri gidermiyor.”

ABD Dolarının statüsünün kurumlar, yasalar ve güvenilir yatırımcı koruması ile desteklendiğini ve arttırıldığını ifade eden ekonomist, bunun yakın zamanda değişmeyeceğini ima etti. Aslında Bitcoin’in (BTC) veya dijital para birimlerinin ABD Dolarının yerini alabileceği fikri, ünlü ekonomistler tarafından defalarca dile getirildi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, merkez bankası destekli bir dijital para biriminin Dolar egemenliğini bitirebileceğini vurgulamıştı.

IMF  verilerine göre ABD Doları küresel döviz rezervlerinin %60’ını oluşturuyor ve bu geçtiğimiz yıl 100 milyar dolar gibi bir artış yaşadı. Avro’nun bu pastadaki payı ise sadece %20 gibi gözüküyor.

Aslında ABD Dolarının bu egemenliği ve bunun kaybolmaması için yapılanlar, bu haberden de okunabileceği üzere 2008 yılında Bitcoin’in doğmasına sebep olmuştu. Yavaş yavaş güç kaybeden ABD Doları için yapılan son çırpınışlar, Bitcoin’in güçlenmesine ve kripto paraların yayılmasına yol açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar