reklamı kapat

İki Şirket Vergilerini Kripto Parayla Ödedi

ABD'de iki şirket, vergilerini kripto para kullanarak ödedi.
23 Şubat 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

ABD’de faaliyet gösteren iki şirket, devlete sunmakla yükümlü oldukları vergileri kripto paralar aracılığıyla ödedi. ABD’nin Ohio eyaletinde yer alan bu şirketler, yetkililerin vergi mükelleflerine sunduğu olanaklar arasında yer alan kripto para ödeme seçeneğini kullandı. Bilindiği üzere Ohio eyaleti vatandaşlarının vergilerini Bitcoin (BTC) gibi kripto paralarla ödeyebilmesini mümkün hale getirmişti. Konu hakkında yayımladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Ohio’dan Bir İlk

ABD’nin Ohio eyaleti bu uygulamayla birlikte bir ilke imza atarak kripto para tarihine geçmişti. Ohio, işletmelerin vergi ödemelerinde kripto paraları kullanmalarına izin veren ilk eyalet oldu. Eyalet hazinesi yetkilisi Robert Sprague konu hakkında yaptığı açıklamada söz konusu işlemlerin kripto paralarla yapıldığını doğruladı. Ancak ödenen miktar hakkında detaya yer verilmiyor.

Yalnızca ABD doları

Sprague konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde eyaletin doğrudan kripto para kabul etmediğinin altını çiziyor. Açıklamalara göre vergi ödemeleri kripto paralarla yapılırsa bir platform devreye giriyor ve ödenen kriptoları itibari para birimine çeviriyor. Sprague, Ohio eyaletinin esasında yalnızca ABD dolarını kabul ettiğini bildirdi ve şunları söyledi:


Biz asla won, renminbi, frank, kripto para ya da herhangi başka bir para birimini kabul etmeyeceğiz. Ödemelerinizi Ohio eyaletine yalnızca ABD dolarıyla yapabilirsiniz. Hâlihazırda kabul ettiğimiz para birimi bu. Ancak bir platform aracılığıyla vatandaşların vergisi ödenmeden önce değişim işlemi gerçekleştiriliyor.

Ohio eyaletinin yetkilileri kripto para ödemelerini kabul ederek bu yeni varlık sınıfının benimsenme oranına katkıda bulunmuş oldu. Kripto paraların gelecekte ekonomik sistemde kendilerine bir yer bulmasına kaçınılmaz gözüyle bakılabilir ve görünüşe bakılırsa devlet katındakiler de bu gerçeğin farkında.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.