reklamı kapat

Ohio’dan Gelen Hamle Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

ABD'nin Ohio'ya eyaleti işletmelerin vergilerini BTC ile ödemesine izin verdi.
12:00
27 Kasım 2018

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde yer alan işletmeler artık vergi ödemelerini Bitcoin (BTC) kullanarak yapabilecek. Bu haber kripto para kullanıcıları tarafından çeşitli şekillerde yorumlandı. Bazı kullanıcılara göre bu gelişme kripto paraların daha da meşrulaştığı anlamına gelebilir.

Hazine görevlisi Josh Mandel geçmişte Bitcoin’in devlet ödemelerine entegre edilmesini önermişti. Mandel’e göre bu entegrasyon yerel kripto para sektörünün büyümesini sağlayacaktı. Mandel şimdi de lider kripto para Bitcoin’in meşru bir para birimi olduğunu ifade ediyor.

Josh Mandel açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Bitcoin’i meşru bir para birimi olarak görüyorum.

Kriptoların meşrulaşması

Bitcoin 2009 yılında çıktığı bu uzun yolculukta birçok defa sert eleştirilerin hedefinde yer aldı. Küresel finansal sistemin tanındık isimleri lider kripto paranın bir dolandırıcılık olduğunu, bir balondan ibaret olduğunu ya da esasında gerçek bir değerinin bulunmadığını iddia etti. Bu isimlere göre BTC ne bir varlık ne bir hisse senedi, para birimi ya da bir emtia değildi.

Ancak dünyadaki en büyük ağlardan birisiyle desteklenen Bitcoin ABD doları karşısında değer kazanmaya yıllar boyunca devam etti. Kripto para ağındaki uzmanlar defalarca Bitcoin’in sahip olduğu değeri bu kişilere anlattı.

Cornell Üniversitesi profesörlerinden Emin Gün Sirer Ohio’nun vergi ödemelerinde BTC’yi kabul etmesini oldukça olumlu bir gelişme olarak yorumladı. Sirer’e göre Ohio’nun bireysel vergilerde kripto para ödemelerini kabul etmesi de gelecekteki ihtimaller arasında. Böylesi bir gelişme kriptolara daha meşru bir statü kazandırabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun