X


Hindistan, Kripto Para Birimi Çalışmaları İçin Ülkeleri İş Birliğine Çağırdı!

Başbakan Narendra Modi, demokratik ülkeleri kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmak adına iş birliğine çağırdı.
15:15
18 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hindistan, lider kripto para birimi Bitcoin konusunda ilerici bir duruş sergiliyor görüntüsü çiziyor. Bir dizi kabine toplantısında Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para birimleri ile ilgili daha güçlü vurgular yapmaya başladı.

Hindistan’ın Kripto Paralara Bakış Açısı

Sidney Dialogue’da konuşan Başbakan Narendra Modi, demokratik ülkeleri kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmak adına iş birliğine çağırdı. Modi, açıklamalarına yasa dışı kullanım durumlarını eklemeyi unutmadı. Başbakan Modi, üst düzey bir toplantıda kara para aklama ve terör finansmanı bağlamında kripto para birimlerini ele aldı.

Toplantının genel atmosferi ileriye dönük ve yapıcı nitelikte olsa da güçlü düzenleyici önemlerin yolda olduğu sinyalini verdi. Hindistan hükümeti, daha önce de hızla büyüyen kripto para sektörü için düzenleyici altyapı oluşturmak için adımlar atmıştı. Hindistan Merkez Bankası (RBI), Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile kripto uzmanları ve önemli endüstri katılımcıları arasında yapılan görüşmeler dahil olmak üzere kritik zirveler gerçekleştirildi.

Merkez Bankası Başkanı Endişeli

RBI Başkanı Shaktikanta Das hala kripto para birimleri konusunda ikna olmadı. Geçtiğimiz günlerde üst düzey yönetici, kripto alım satımına izin vermenin merkez bankaları tarafından denetlenmediği için finansal sistemi tehlikeye atabileceği konusundaki tavrını yineledi. Hindistan’da kripto para birimi popülaritesinin artmasına rağmen yasa koyucular hala kapsamlı bir düzenleyici sisteme duyulan ihtiyaç konusunda uzlaşamamış durumda.

Bir sonraki oturumda Hindistan yasama meclisine bit Bitcoin tasarısı sunulması bekleniyor. Birçok kişi bunun yatırımcılara, kuruluşlara bir miktar huzur ve netlik kazandıracağını umuyor. Medyaya yansıyan son bilgilere göre Hindistan, düzenleyici çerçevenin yeniden şekillenmesi ile kripto para borsalarındaki Mal ve Hizmet Vergisini %18’den %1’e düşürmeyi planlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar