X


Hindistan Hükümeti, Kripto Paraları Yasaklamaya Çok Yakın!

Hindistan, kripto para birimlerinin yasaklanmasıyla ilgili bir yasa tasarısını tartışıyor.
22:15
23 Kasım 2021

Hindistan hükümeti, parlamento oturumu için planlanan yasa tasarısına göre kripto para birimlerini yasaklama yolunda ilerliyor. Tasarı gündeminin kripto paraları yasaklama olmakla beraber bazı istisnaların dahil olması ilgi çekiyor.

Hindistan, Kripto Paraları Yasaklayacak Mı?

Hindistan, kripto para birimlerinin yasaklanmasıyla ilgili bir yasa tasarısını tartışıyor. Hindistan’ın kripto paralar ile ilgili tutarsız ithamları ve kararlarına bir yenisi eklendi. Tasarının gündeminde belirli istisnalar dışında kripto para birimlerinin yasaklanması bulunuyor. Bir diğer önemli gündem ise Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin oluşturulması adına kolaylaştırıcı bir çerçeve oluşturulmasıdır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

İlgili tasarı, Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerinin yasaklanmasının masada kalmasına zemin hazırlıyor. Bununla birlikte kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojiyi ve kullanım durumlarını teşvik etmek adına bazı istisnalara izin verilmesi amaçlanıyor. Söz konusu yasa, tasarıda da belirtilen ülkenin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çıkarılmasına zemin hazırlıyor. Çalışmaların sonucunda 2022’de lansmanın gerçekleşmesi planlandı.

Hindistan ve Kripto Para Birimleri

Belirtildiği üzere bu haber, Hindistan’daki kripto paralarla ilgili düzenleyici gelişmeleri takip edenler için sürpriz değil. Medyaya yansıyan bilgilere göre geçtiğimiz hafta bir hükümet kaynağı, regülatör onayı almayan kripto para birimlerinin yasaklanacağı belirtilmişti.

Hindistan’ta kripto para hükümet tarafından onaylandığında işlem yapılabilir hale gelir. Aksi takdirde kripto para tutmak, alım satım yapmak veya diğer tüm işlemler cezaya tabi tutulabilir. 2021 Kasım ayının başlarında Hindistan, kripto paraların ödeme aracı olarak kabul görmesini yasaklamıştı. Gelişmeler değerlendirildiğinde Bitcoin ve Ethereum fiyatı bu durumdan etkilenmiş görünmüyor.

Lider kripto para Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 57.000 dolar seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. En büyük altcoin Ethereum ise 4.300 dolar ile günü yeşil bir görünüm ile geçiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar