X


Her Hafta Yeni Bir Devlet Blockchain Kullanmaya Başlıyor

17:00
25 Ekim 2018
Okuma Süresi: 9 Dakika

Her hafta yeni bir devlet tarafından Blockchain çözümünü nasıl başlattıkları veya bir Blockchain inisiyatifini nasıl destekledikleri konusunda açıklamalar geliyor. Yazı hazırlandığı sırada bile, Hindistan Demokrat Partisi, bir Avustralya Blockchain projesi olan MiVote’u kullanacaklarını açıkladı. Bunun yanında bildiğimiz gibi Hindistan hükümeti, dünyanın ilk Blockchain oylama mekanizmasını benimsedi.

Devletletin Blockchain teknolojisini benimsenmesinin önemini göz ardı etmemek gerek. Medya, genellikle devletler tarafından açıklanan Blockchain hakkındaki olumsuz ifadelere odaklanırken, aslında devletler her geçen gün Blockchain’i benimsemeye devam ediyor.

Bir devletin bir Blockchain çözümü uyguladığını duyurmasının ardında, aslında aylar süren Blockchain araştırmaları, testleri ve denemeleri yer alıyor. Sonrasında uygulama aşamasına geçiliyor ve bunun farkında olmak önemli bir unsur. Bu konuyla ilgili yapılan herhangi bir duyuru, aslında araştırma başladıktan yaklaşık 6-12 ay sonra kamuoyuyla paylaşılır.

Bu makalenin amacı ise, devletler tarafından dünyanın her yerinde ve tüm seviyelerde Blockchain benimsenmesine dair bazı örnekler sunmak. Elbette hazırladığımız bu yazı tüm çalışmaları kapsamıyor. Çünkü her hafta devletler tarafından Blockchain uygulamalarının kullanılmaya başladığının daha fazla duyurusu yapılıyor.

İsviçre- Zug Bölgesi

15 Kasım 2017’de Zug Bölgesi yönetimi, Blockchain temelli ve Ethereum’a dayanan dijital kimlikleri yayınlamaya başladı.

Zug Sakinleri, kendi kendini yöneten bir kimlik platformu olan uPort için Blockchain pilot denemelerine katılmaya davet edildi. UPort uygulamasını kullanan vatandaşlar, kişisel bilgilerini şifreleyebilir ve Ethereum Blockchain’deki şifreleme adresine bağlı bir kimlik alabilir. Bilgiler doğrulandıktan sonra kullanıcılar, Zug Bölgesinin dijital servisleri ile sorunsuz bir şekilde iletişim kurabilir. Basın açıklamalarına göre Zug, e-imzalar ve otopark ücreti ödemeleri gibi uPort yoluyla çeşitli hizmetler sunacak ve ilk aşamada 2018 ilk baharında bir e-oy sistemini test edecek.

Zug hızla dünyanın en ilerici ve teknolojik olarak gelişmiş şehirlerinden biri haline geliyor. UPort’un pilot uygulamasına ek olarak şehrin, Mart 2017’de hükümetin desteklediği Crypto Valley Association’ın kurulması da dahil olmak üzere bir dizi yenilikçi Blockchain gelişmesine öncülük edeceği biliniyor.

Şili – Ulusal Enerji Komisyonu

19 Nisan 2018’de Şili Ulusal Enerji Komisyonu enerji alanında Blockchain kullanımını başlatığını duyurdu.

Ulusal Enerji Komisyonu, enerji verilerini ve enerji tüketimini izlemek için Ethereum Blockchain’ini kullanacak. Böylelikle sektörde hesap verebilirliğin sağlanabilecek. Şili Enerji Bakanlığı, “kamuya sunulan bilgilerin bütünlüğünü, izlenebilirliğini ve güven düzeylerini artırılmak” için kamuya açık Ethereum Blockchain’ini kullanacağını ifade etti.

Komisyon, kurulu elektrik üretim kapasitesi, ortalama piyasa fiyatları, marjinal maliyetler, hidrokarbon fiyatları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının belli bir elektrik üretimi payına sahip olmasını gerektiren yasalara uyum da dahil olmak üzere Blockchain’e bir çok veriyi girmeye başladı.

Blockchain enerji projesinin sonuçları üzerinde ya da Şili ‘Energy Abierta’ olarak adlandırılan sonuçlar üzerinde çalışılacak. Elde edilen sonuçların Şili hükümeti içindeki Blockchain çözümlerini uygulayacak yeni sektörler ile paylaşılması planlanıyor.

Estonya E-Vatandaşlık Programı

Estonya 18 Aralık 2017’de Blockchain sisteminin kullanımına başladı.

2004 yılında ülke, “E-İkamet” adlı bir program başlattı. Dijital program sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin vatandaşları dijital vatandaşlar haline gelerek Estonya’daki şirketlerin tescil ettirilmesine imkan veriyor.

Dijital vatandaşlık programlarının başlamasından sonra Blockchain gelişmeye başladı. Bu süreçte, hizmetlerin insanı merkeze alacak şekilde oluşturulması konuşulmaya başlandı.

Aslında Estonya’da E-Vatandaşlık programının geliştirilmesiyle Blockchain’in geliştirilmesi eş zamanlı gerçekleşti. Şu anda E-Vatandaşlık programı Ethereum tabanlı yürütülüyor

Şu anda gayri resmi olsa da, Estonya’nın kendi ICO’sunu başlatma planları kulislerde dolaşıyor. Tasarlanan kripto paranın adı “ESTcoin” olacak. Ayrıca bu ICO ile E-Vatandaşlık programının daha da heyecan verici ve benimsenmesi kolay hale getirilmesi amaçlanıyor.

Birleşik Krallık- Ödenekler ve Öğrenci Kredileri

3 Ağustos 2016’da Birleşik Krallık hükümeti tarafından Blockchain platformu için ilk hizmet sözleşmesi imzalandı.

Bu sözleşme ile dağıtık defter teknolojisi (DLT) ve G-Cloud çerçeve anlaşması kapsamında Devlet Dijital Hizmetlerini Dijital Piyasalardan satın almak isteyen devlet kuruluşları bu işlemi gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca ulusal devlet kuruluşları bu sözleşme sayesinde, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya devredilmiş devletler altındaki kuruluşlar ve yerel yetkililer, güvenli, kurumsal düzeyde DLT hizmetleri oluşturma ve dağıtma konusunda özgür faaliyetlerde bulunabilir.

Gürcistan Blokchain Kaydı

Gürcistan hükümeti, arazi kayıtlarını 3 Aralık 2017’de Blockchain üzerine taşımaya karar verdi.

Blockchain arazi kütüğü ile maliyetler % 90 oranında azaldı. Arazi ile ilgili sorunları ele alma zamanı da önemli ölçüde kısaldı. Kayıt sistemi ile sicile 300.000’den fazla giriş yapıldı.

Blockchain, yeni tapuların, kiraların ve ipoteklerin devirlerinin/satışlarının tescilini de işliyor.

Avustralya-Queensland Turizm Destekleri

Avustralya’daki Queensland Hükümeti kısa süre önce kripto ödemelerinin yüzdesini arttırdı. Birçok hükümet görevlisinin bu konudaki düşüncesi, turizmin artacağı yönünde.

Turizm, Queensland için önemli bir gelir kaynağı. Dolayısıyla devletin resmi web sitesinde, Ağustos ayında sadece bu alandaki yatırımcılar için hibeler yapılacağı açıklandı. Bugüne kadar toplam 70 yerli şirkete 8,3 milyon AUD tutarında hibe ayrıldı.

Resmi duyuruya göre, bu yeni Blockchain oluşumlarından biri olan TravelbyBit, kapasite iyileştirme ve genişleme için 100.000 $ aldı. Travelbybit kendisini, hizmetlerin ve ürünlerin kripto para yoluyla kolayca ödenmesini sağlayan Blockchain girişimi olarak tanımlıyor.

Queensland İnovasyon Bakanı Kate Jones konuyla ilgili, “Turizm, Queensland’ın en önemli endüstrilerinden biri. TravelbyBit de, turistlerin kripto para ödemesi yapmasını kolaylaştıracak akıllıca bir yöntem geliştirdi.” açıklamasını yaptı.

Singapur – Maliye Ofisi

Singapur’da 13 Ekim 2017’den beri, Interbank ödemeleri Blockchain kullanılarak yapılıyor. Bu, Singapur Para Yönetimi (MAS) ve mali kurumların bir konsorsiyumu arasındaki ortaklık ile sağlanıyor.

Bu alanda yapılan Proje Ubin, Singapur’un finans sektöründe Blockchain’in benimsenmsi için büyük bir stratejiye öncülük ediyor. Devlet, eyalet para birimini Ethereum ağı üzerindeki para birimi olarak sunmayı planlıyor.

Buna ek olarak, kurum aynı zamanda Blockchain araştırma ve geliştirmesine 225 milyon doların üzerinde bir bütçe ayırdığını açıkladı. Singapur hükümet hizmetleri ve finansal hizmetleri ‘Büyük Blockchain Devrimi’ için can atıyor.

Venezuela – Petro, Petrol Destekli Kripto Para Birimi

Venezuela, 2018’de Petro Coin’i birincil dijital para birimi olarak ilan etti. Bu aslında yüksek enflasyon sıkıntıları yaşayan Venezuela para birimi Bolivar’ı saf dışı bırakmak için gösterilen bir çabaydı.

Ülkedeki petrol rezervleri tarafından desteklenen Petro, bir ERC-20 Token olmasına ragmen aslında NEM Blockchain’inde çalışıyor. Yani, hala ‘karmaşa’ aşaması sürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri – Demokrasi, Karar Verme ve İşletme

Dünyanın en büyük tüketim ekonomisi olan ABD’de Blockchain uygulamalarında hala engeller var. Bununla birlikte, bazı eyaletler Blockchain’in benimsenmesi için çalışmalar sürüdürüyor.

Bunlar:

  •  Delaware Eyaleti-İşletme Kayıtları

Mayıs 2018’de, Delaware eyelet yönetimi, işletmelerin kayıt altına alınmasını sağlayacak ve Blockchain platformlarında işlemlere izin verecek tarihi düzenlemeyi duyurdu.

Delaware Barosu’nun Şirketler Hukuku Bölümü Başkanı Matthew O’Toole, “Tasarının yakında yasalara göre imzalanmasını beklediğini” ifade etti ve şunları ekledi:

Delaware şirketlerinin bu yeniliklerden faydalanmasına yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.

Tasarıyı önerenlerin başında ise, Symbiont ve Cooley LLP’nin Blockchain yanlısı avukatı Marco Santori’den Caitlin Long vardı.

Ekim ayında devlet, hisse senedi kavramının bir kanıtını başlatacak. Bu kavram, Devlete kayıtlı işletmelerin akıllı sözleşmelere erişimini sağlayacak. Akıllı sözleşmeler, stokları ve teminatları gerçek zamanlı olarak izlemeye yardımcı olacak. Bu, işletmelerin eyalet ve federal düzenlemeleri kolaylıkla karşılamasını sağlayacak.

  • Batı Virginia-Demokrasi ve Karar verme

Batı Virginia, ara seçimlerde tüm 55 ilçede Blockchain tabanlı çalışan bir mobil oy uygulamasını kullanacak.

Bu karar, pilot denemeler başarılı olduktan sonra verildi. Oylama uygulamasıyla artık, Batı Virginia’daki herkes Blockchain ile oylarını kullanabilecek ve demokraside söz sahibi olabileck.

Hindistan – Hindistan Demokrat Partisi

27 Ağustos’ta Hindistan Demokrat Partisi (DPI), kürsel MiVote modelini benimseyen dünyanın ilk siyasi partisi oldu. Böylece DPI, bütün Hint vatandaşlarına kendi toplulukları için tercih ettikleri kararları soran bir demokratik platform aracılığıyla tüm politika kararlarını belirleyen dünyadaki ilk parti olacak.

Jovote Hindistan’ın kurucusu Joydeep Mondal, 2018’de Londra’daki Commonwealth Hükümet Başkanları toplantısında elde ettiği başarının ardından şunları dile getirdi:

Hindistan’ın büyük potansiyeli ancak halkın kolektif sesi harmanlandığında ortaya çıkabilir.

Bu, ifade tam anlamıyla, dünyanın dört bir yanındaki devletlerin Blockchain teknolojisini nasıl benimsediklerine ve uyguladıklarına dair bir özet niteliğinde…

Durun! Fazlası Var…

Dünyadaki hemen her devlet bu konuda araştırmalar, pilot uygulamalar ve denemeler yapıyor. Dolayısyla yukarıda saydıklarımız henüz yalnızca başlangıç…

Blockchain Kullanımını Keşfeden Diğer Ülkeler

İsveç- Tapu Sicili

Kadastro Ofisi aracılığıyla İsveç, arazi kayıtlarını Blockchain’e taşıma olasılığını araştırıyor. Ofis, 70’lerde dijital bir sisteme geçtiği için artık kayıt defterini değiştirme zamanın geldiğini söylüyor.

Ofis adına konuşan Mats Snäll şunları dile getiriyor:

1970’lerde İsveç, arazi kayıtlarını kağıttan bilgisayara geçirdi. Yani birden kağıda güvenmeyi bıraktık. İsveçliler devletlerine büyük inanç duyarlar. Ama zaman ve insanlar değişiyor. Genç kuşaklar siber güvenlik, şeffaflık ve sayısallaştırma ile büyüdü. Devlet olarak, vatandaşların yarın bize hala güveniyor olmalarını sağlamalıyız. Aksi takdirde, Google gibi şirketlere güvenecek ve halihazırda üzerinde çalıştıkları gelecekte bir arazi kayıt uygulamasını kullanacaklar.

Brezilya- ETH’de Yazım Yasaları ve Dilekçe İşleme

Brezilya devleti ,oylama gerektiren dilekçeleri, Ethereum üzerinden düzenlemeye çalışıyor.

Böylece şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırmayı hedefliyor. Öte yandan kongre tarafından onaylanan ve yasaya göre imzalanan düzenleme ülkenin verimsiz sistemi ile ilgilenece. Bu hamle genel olarak ülkenin demokrasisine yönelik büyük bir hamle olarak görülüyor.

Dubai- Tüm Devlet Birimleri

Dubai devleti, kripto değerler ve Blockchain söz konusu olduğunda çok iddialı bir hedefe sahip. Blockchain teknolojileri için küresel sermaye olma hedefleri var.

Devlet, Küresel Blokchain Konseyi aracılığıyla bu yıl içinde birçok Blockchain destekli girişimi uygulamaya koymayı planlıyor. Projeler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok devlet biriminin işbirliği halinde olacak:

  • Eğitim
  • Enerji
  • Sağlık hizmeti
  • Yol ve Taşımacılık

Bugüne kadar, Dubai devleti, IBM ile ticaret ve lojistik için ortaklık kurarak işe başladı.

Kanada-Ethereum Üzerindeki Devlet Destekleri

Kanada, araştırma hibeleri vermek için ETH Blockchain’ini kullanmaya çalışıyor. Ethereum kullanımı sektörde daha fazla şeffaflık sağlayacak. Kanada’daki araştırma ödeneklerinde temel sorunun şeffaflık olduğu belirtiliyor.

Kanada’nın Ulusal Araştırma Konseyi’ne göre:

Blockchain şeffaflık ve güvende en üst seviyede. Bu teknoloji şeffaf bir iş yürütmek için çaba gösteren organizasyonları cesur yeni bir dünya haline getiriyor.

 Endonezya- Veri Yönetimi

6 Mayıs 2018’de Endonezya, Veri Yönetimi için Blockchain araştırmaları yaptığını duyurdu. Böylece ülkenin gıda tedariğinden seçim sonucu doğrulamasına kadar olan tüm verilerinin, hesap verebilirlik ve veri izleme kolaylığı hedefleniyor.

Ülkenin Finansal Hizmetler Dairesi Başkanı Hadi Fithri ve Finansal İnovasyon Direktörü, kullanılacak Blockchain platformunu araştırmaya ve geliştirmeye adanmış bir ekip kurdular.

Hindistan- Dijital ekonomi

1 Şubat’ta yaptığı bütçe konuşmasında Hindistan Maliye Bakanı, devletin Blockchain araştırması yaptığını söyledi. Bu araştırmanın amacı, dijital bir ekonomi yaratmak. Arun Jaitley, devletin proaktif olarak bunun için araştırmalar yaptığını belirtti.

Avrupa Birliği-Bilgi Değişimi

11 Nisan 2018’de, 22 Avrupa ülkesi, bilgi alışverişi yapmak amacıyla Blockchain teknolojisini denemek için bir araya geldi.

Yeni gruba Avrupa Blok Zincir Ortaklığı adı veriliyor. İttifak Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere, Norveç ve İspanya gibi ülkelerden oluşuyor.

Avrupa Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel Said şu açıklamayı yaptı:

Blockchain, Avrupa ve üye ülkeler için bilgi sistemlerini yeniden oluşturmak, kullanıcı güvenini ve kişisel verilerin korunmasını desteklemek, yeni iş fırsatları yaratmal ve yeni liderlik alanlarıoluşturmak, vatandaşlara, kamu hizmetlerine ve şirketlere fayda sağlamak için büyük bir fırsat.”

Ukrayna- Oylama

Ağustos 2018’de Ukrayna Seçim Ekibi’nin bir üyesi, Blockchain katılımını sağlamak için Facebook ile görüştü. Bu çalışmanın amacının Ukrayna`da NEM Blockchain’i üzerinde oylama yapmak için tüm gereklilikleri araştırmak olduğunu ifade edildi.

Sonuç

Blockchain devrimi bir süre önce başladı. Şimdi araştırmak, test etmek, değerlendirmek, pilot uygulamalar yapmak için devletler kapalı kapılar ardında çalışıyor. Zamanı geldiğinde vatandaşlarına Blockchain teknolojisini nasıl, nerede ve niçin kullanacaklarını anlatacaklar.

 David Freuden.  XinFin Blockchain Danışmanı: Linkedin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar