X


Sony Kripto Para Cüzdanı Güvenliğini Bir Üst Seviyeye Çıkaracak

Sony temassız kripto para donanım cüzdanı geliştiriyor.
16:00
25 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japon teknoloji devi Sony’nin araştırma kolu temassız donanım cüzdanı geliştirdiğini duyurdu.

Henüz adı konulmayan donanımın Japonya’da yaygın bir biçimde kullanılan IC akıllı kart teknolojisini kullandığı ve Bitcoin ve diğer kripto para ağlarıyla bu kart yardımıyla iletişim kuracağı belirtildi.

Sony bilgisayar bilimleri laboratuvarı geliştiricilerine göre geliştirdikleri yeni cüzdan USB girişlerine ihtiyaç duymadan çalışabilecek. Sektörde şu anki standartlarda neredeyse bütün donanım cüzdanları USB bağlantısını kullanıyor. Yapılan açıklamada mümkün olan en güvenli özel anahtar yaratma modülünün kullanılacağı ve IC kartlarının dokunulmaz kılınacağı belirtildi.

Sony son yıllarda birçok ülkeden araştırmacıyla birlikte Blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yaptı. Çalışmaların sonucunda telif haklarıyla alakalı çözümlere ulaşıldı ve yine donanım cüzdanlarıyla ilgili birkaç patent başvurusunda bulunuldu.

Sony’e göre yeni donanım cüzdanları sadece kripto para gönderip almanın haricinde başka amaçlarla da kullanılabiliyor:

IC kart tipi kripto para cüzdanları sadece özel anahtarları saklamıyor, aynı zamanda özel anahtarların kripto para işlemleri haricinde kullanılması için olanak tanıyor. Örneğin kişisel verilere ulaşımın başkaları tarafından onaylanması için Blockchain teknolojisi ve IC kartları kullanılarak çözüm yaratılabiliyor.

Dev şirket ek olarak geliştirdikleri teknolojisinin bir altyapı teknolojisi olduğunu ve bu sistemin üzerine yeni uygulamaların yerleştirilebileceğini belirtti. Donanımın ne zaman satışa çıkarılacağına dair bir bilgi verilmedi.

Mart ayında Japon finansal hizmet grubu SBI Holdings Tayvablı kripto para cüzdanı şirketi CoolBitX’in %40’ını satın almıştı. Diğer yandan en popüler güvenlik odaklı donanım cüzdanı Ledger 2017 yılı içerisinde 1 milyondan fazla cüzdan sattığını duyurdu ve yaklaşık 29 milyon dolar kar etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar