X


Hashnest S3 / S4 / S5 ve S7 Güncel ROI Durumları ve Bir Değerlendirme

10:20
14 Ekim 2015
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bilindiği gibi Hashnest Bitcoin madencilik cihazları üreten Bitmaintech şirketinin sahibi olduğu bir GH/s borsasıdır. Diğer kripto paralarda olduğu gibi GH/s’ler (yani bitcoin üreten en küçük işlemci gücü) bu borsada alınıp satılabilir.

Aşağıdaki tablolarda görüleceği üzere, bir çok değişken GH/s yatırımının ROI’sini, yani başlangıçtaki yatırımınızın geri dönüş süresini değiştirebilir ve bu değişim sürekli olarak devam eder.

Yatırım yapmayı düşünen ve hali hazırda bu cihazlara yatırım yapmış kullanıcılar için, eldeki verilere göre bugün (14.10.2015 09:45) itibariyle Hashnest’teki cihazların ROI durumları şu şekildedir:

Değişkenler 

BTC Dolar Fiyatı: 250 (Coindesk fiyat endeksine göre)   /  Günlük bulunan blok sayısı: 28,17 (son 7 günün ortalaması)  /  1 blok kazancı (GH/s başına brüt): 0,0000003 / GH/s Fiyat bilgisi (tabloda kırmızı ile gösterilen kısım)

Tablo

Yaptığımız hesaplamalara göre; S3 262 gün; S4 196 gün; S5 199 ve S7 320 günlük ROI sürelerine sahiptir. Bu süreler verilen değişkenlerin yukarı ve aşağı yönlü hareket etmesine göre anlık olarak değişiklik gösterir.

Yukarıdaki verilerde dikkat edilmesi gereken nokta, en son teknolojiyle üretilen S7’nin ROI’sinin en uzun, yani yatırımın geri dönüş süresinin diğer cihazlara göre daha fazla olması, durumudur. Burada tam tersi bir durumun olması gerekeceği çoğu kullanıcı tarafından düşünülebilir; çünkü S7 son teknolojiyle üretildiği için GH/s başına en fazla parayı bu cihazın kazandırması beklenebilir. Ama bu beklentinin neden doğru olmadığına bir göz atalım.

Borsadaki en eski ve bakım ücreti en fazla cihaz olan S3, %93’lük bir bakım ücreti ile yavaş yavaş madencilik hayatının sonuna yaklaşıyor (başka bir ifadeyle, S3’ün ürettiği Bitcoin’in yalnızca %7’si yatırımcıya kar olarak dönüyor, %93 elektrik vs bakım ücreti olarak kesiliyor). Bundan önceki aylarda UMISO ve S2 bu durumu yaşamış, bu cihazların bakım ücretleri, çıkardığı Bitcoin ile karşılanamamış ve cihazların fişi çekilmişti. Ellerinde UMISO ve S2 bulunanlar ise kaçınılmaz olarak zarar etmişlerdi. Bu vaka, ilerleyen dönemlerde (yakın bir gelecekte) Bitcoin ağındaki hashrate’in (ağdaki işlemci gücünün) yükselmesiyle birlikte sırayla önce S3 ve sonrasında S4’ü etkileyecek ve diğer üst cihazlara doğru devam edecek.

ROI’lerde en önemli değişken cihazın GH/s ücretidir. Diğer değişkenler ROI’yi etkilese de, en büyük etki fiyatlardan kaynaklanır. Bu nedenle S7 bakım ücreti diğer cihazlara göre en düşük olmasına rağmen, fiyatı yüksek olduğu için ROI’si en uzun olandır. Borsada işlem gören en düşük teknoloji, dolayısıyla yüksek bakım ücreti alınan S3’ün ROI’sinin az olmasının sebebi ise, fiyatının düşük seyretmesinden kaynaklanır; çünkü kimse yakında ölecek bir cihaza yatırım yapmak istemez ve fiyat düşer. Fiyat düşük kalırken, ROI kısalır. Ama bu tabi ki S3’ün S7’den daha mantıklı yatırım aracı olduğunu düşündürmesin; çünkü şu anda bakıldığında S3’ün ömrü o kadar çok kısa ki, siz ROI’yi doldurmadan büyük olasılıkla S3’lerin fişi çekilecektir. Şu anda S3 yatırımına karşılık iyi gelir elde edilebilir; fakat bu bir risk savaşıdır ve görece olarak alınacak bir risk değildir.

Genel mantık, ölümüne az bir süre kalan cihaz hariç tüm cihazların ROI’lerinin aynı paralelde gitmesi küçük farklılıklarla değişmesidir ve piyasa çoğu zaman bu şekilde fiyat pozisyonu alır. Yani demek istediğim, S4, S5 ve S7’nin ROI sürelerinin kısa zaman içerisinde birbirine yakın seyredeceğidir. Hatta ROI gün sıralamasının küçük farklılıklarla S4<S5<S7 olması beklenmelidir (S4 ölüme daha yakın olduğu için en avantajlı konumda).

Yukarıda bahsettiğim durumları somutlaştırarak yatırımcılar için işe yarayacak bir kaç öngörüde bulunmak istiyorum. Bahsettiğim ROI’lerin dengelenmesi durumunun yaşanması için şu anki konumda 0,0019 civarlarında seyreden S7 fiyatının orta vadede, ya 0,0013-14 civarına düşmesi, ya da S5’in 0,00085-90 seviyelerine gelmesi beklenebilir. S4’ün ise, S3’ten sonra ilk fişi çekilecek cihaz olması sebebiyle 0,0003-4 aralığında seyredeceğini ve 0,0003’e yakın konumda olacağını söyleyebilirim. Genel değerlendirmem ise, S7’nin fiyatının bir miktar düşeceği, S5 fiyatının ise 0,0008 üstü bir konuma geleceği yönünde ağır basıyor.

Tabi ki bu değerlendirmedeki cihaz fiyatları şu anki hashrate ve Bitcoin fiyatına göre değerlendirilmiştir. Şu anki mevcut piyasa koşulları değiştiğinde, yukarıdaki öngörülen değerler de değişecektir; fakat temel mantığın bu şekilde işlediği bilinmelidir ve bu işleyiş yatırımcıları bir adım öne geçirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar