Harika Bir Gelişme Oldu! Kripto Para Devinin SEC’e Karşı Savaşında Son Durum!

Özet

  • Coinbase, SEC'i düzenleyici netliğe zorlayan bir dava açmıştı.

  • ABD Ticaret Odası bu davada Coinbase'in yanında yer aldı.

  • ABD Ticaret Odası: SEC inovasyonu öldürüyor.
00:40
12 Mayıs 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları ABD SEC’in belirsiz düzenleyici duruşu nedeniyle zor durum ve bunu değiştirmek mümkün. Müzakereler işe yaramadı. Coinbase borsası 40’ı aşkın kez SEC ile iletişime geçse de onun ne istediğini öğrenemedi. Ve geriye tek bir şey kaldı. O da savaşmak, evet işte şimdi Coinbase bunu yaparken güçlü müttefikler ediniyor.

Coinbase Davası Önemli Gelişme

Coinbase, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu dijital varlıklar düzenlemesi konusunda bir cevap vermeye zorlamaya çalışırken, kripto grupları ve Ticaret Odası devreye girdi. Coinbase borsası SEC’i düzenleyici netlik konusunda zorlayan bir dava açmıştı. Bununla birlikte SEC, Coinbase borsasına Wells bildirimi göndererek kayıtsız menkul kıymet ticareti konusunda ona dava açacağını haberini verdi.

Şimdi ABD’nin önde gelen kurumları Coinbase borsasına desteğini açıklıyor. Bunu davaya görüş özetleri göndererek yapıyorlar. Amicus olarak ifade edilen görüş özetleri davadaki taraflardan birine ilgili kurumların neden hak verdiğini söylüyor.

Bu hafta sunulan bir dizi “amicus” brifinginde, SEC’in menkul kıymetler yasaları kapsamında farklı muameleyi garanti eden kripto hakkında farklı veya özel bir şey olmadığı konusunda ısrar ederek genç endüstriyi kasıtlı olarak mahvettiği konusunda topluca ısrar ettikleri için birkaç kripto grubu ABD merkezli borsaya katıldı.

Coinbase Davası Amicus Özetleri

Üçüncü Devre için ABD Temyiz Mahkemesi Perşembe günü çeşitli grupların davaya katılma dilekçesini kabul etti.

Dijital varlık işletmelerine yatırım yapan bir firma olan Paradigm’den yapılan açıklamada şunlar yazıyordu;

“Dijital varlık endüstrisi belirsizlik içinde sıkışmış durumda, aynı anda ‘gelin ve kaydolun’ deniyor ancak bunu yapmanın etkili bir yolu yok. SEC’in eylemlerinin yeni gelişen bir sektörü felce uğratması ve SEC’in yasa görüşüne uyamayan veya bu görüşe mahkemede itiraz edemeyen sayısız firma arasında kafa karışıklığı yaratması şaşırtıcı değil.”

ABD’nin ticari çıkarları adına lobi yapan en geniş kuruluş olan ABD Ticaret Odası bile SEC’in davranışını eleştirdi.

“Hiç kimse, eğer varsa, hangi dijital varlıkların federal yasalar kapsamında ‘menkul kıymet’ olduğunu kesin olarak bilmiyor. Bu küçük bir soru değil. Bu, 1 trilyon dolarlık dijital varlık ekonomisine dahil olan herkes için muazzam etkilere sahiptir ve kritik bir sorundur”.

ABD Ticaret Odası ayrıca 3 önemli maddeyi sıraladı;

  • Düzenleyici belirsizlik ABD’de inovasyonu öldürüyor.
  • SEC, dijital varlıkların düzenleyici ortamını istikrarsızlaştırıyor.
  • SEC, Anayasal Yasal Süreç ve Adil Bildirim haklarını ihlal ediyor.

Özellikle ABD Ticaret Odasının bu noktadaki desteği davanın seyri açısından Coinbase ve daha geniş kripto ekosisteminin elini fazlasıyla güçlendirecek.

Crypto Council for Innovation da şunları yazdı;

“SEC’in uyum sağlamaya çalışanlara yönelik agresif tutumunun, yatırımcıların SEC tarafından aynı fırçayla boyandıkları için iyi kuruluşları kötülerden ayırt etme yeteneğini zayıflattığını düşünüyoruz.”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI