X


Halka Açık Bir Kablosuz Ağda $117,000 Değerinde Bitcoin Kayboldu

09:15
25 Kasım 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika
Kimliği açıklanmayan 36 yaşındaki bir Bitcoin kullanıcısının geçtiğimiz günlerde 100,000 euro yani yaklaşık 117,000 dolar değerinde Bitcoin kaybettiği ifade edildi. Mağdurun Bitcoin’lerini kaybettiği sırada, Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan bir restoran tarafından müşterilere sunulan, halka açık bir kablosuz ağa bağlı olduğu iddia edildi.

Öte yandan haber platformu CBS’nin haberine göre Avusturya polisi; güvenli olmayan kablosuz ağa bağlanarak Bitcoin hesabını açmadan önce, mağdurun hesabının çoktan hacklenmiş olup olmadığını halen araştırdıklarını bildirdi.

Tecrübe edilen bu son olay Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerinin güvenlikleri hakkındaki endişe ve kaygıları yeniden ortaya çıkardı. Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere diğer kripto paralar, her geçen daha da yaygın bir ödeme yöntemi haline geliyor ve güvenlik meseleleri akıllarda kalıyor.

Güvenlik konusuyla ilgili Bitcoin tarihinde yaşanan olayların belki de en utanç verici olanı, ünlü Bitcoin borsası Mt. Gox platformunda güvenlik sorunlarından dolayı gerçekleşen tarihi olay olarak biliniyor. Borsa platformunda gerçekleşen güvenlik ihlallerinin ardından, oldukça önemli miktardaki kripto para çalınmıştı. Borsanın eski CEO’su Mark Karpelès şu sıralar Japonya’da, veri manipülasyonu ve yolsuzluk suçlarından yargılanıyor.

Diğer güvenlik ihlalleri

2017 yılının ortasında Güney Kore’nin en büyük Bitcoin ve Ethereum borsası Bithumb’a da bilgisayar korsanları tarafından saldırı düzenlenmiş ve yüklü miktarda kripto para ele geçirilmişti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir zanlı geçtiğimiz günlerde 40 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldığını kabul etti.

Kripto suçlar

Tüm bu olanlara rağmen dijital para birimleri yatırımcılar arasındaki popülaritesini artırmaya devam ediyor. Örneğin Ethereum fiyatı yalnızca aylar içerisinde yüzde 2600 değer kazandı. 2017 yılının başlarında 8 dolar civarında olan Etherum şu sıralar 450 doların üzerinde işlem görüyor. Kripto para piyasalarının lider para birimi Bitcoin de geçtiğimiz aylar boyunca fiyatını yükselterek, 1027 dolardan 8000 doların üzerine sabitlemişe benziyor.

Ayrıca 21 Kasım 2017 tarihinde New York’taki alım satım işlemlerinden 31 milyon dolar değerinde Tether çalan bilgisayar korsanlarına rağmen, Bitcoin fiyatlarının aylardır süren istikrarlı yükselişine devam ederek 8339 dolara ulaşıp yeni bir rekora imza attığını görüyoruz.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar