reklamı kapat

Ethereum Yatırımcısını Mutlu Ediyor

24 Kasım 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Bitcoin fiyatlarının sekiz bin doların üzerinde seyrettiği bu günlerde, Ethereum fiyatları da tavan yaptı. Ethereum blockchain’inin fiyatını temsil eden dijital token Ether’in (ETH) değeri, oldukça güçlü ve yatırımcısını mutlu eden bir rekor kırdı. Ethereum birkaç yıl önceki piyasaya çıkış tarihinden itibaren %5000 oranında değer kazandı.

Yalnızca 24 saatlik bir zaman diliminde ETH/USD fiyatı, yaklaşık %14 oranında bir artış ile 420 dolar seviyesine ulaştı. Tedavüldeki bütün Ether’lerin toplam piyasa değeri, haberin yazıldığı zamanda alınan coinmarketcap verilerine göre 40 milyar dolar civarına yükseldi. Bitcoin’in piyasa değerinin ise 137 milyar dolar civarında olduğu görünüyor. Bu piyasa değerlerinden yola çıkarak, kripto para piyasalarındaki en kıymetli ikinci kripto para olan Ethereum için yeni bir çığır açıldığı sonucuna varabiliriz.

Bu gelişmelerin ardından, havalarda süzülmekte olan Ether fiyatlarına yönelik akıllara “niçin” sorusunun gelmesi oldukça normal. Kripto para kullanıcıları arasında dolaşmaya başlayan bir çizelge, bu sorunun cevabı hakkında bir fikir verebilir. Çizelge kripto paralarla yapılan toplam işlem miktarı ile Ethereum işlemlerini karşılaştırıyor. Sonuç ise bir hayli ilgi çekici: Çizelgenin işaret ettiği tarihte Ethereum’da gerçekleşen 544.552 işlem, tüm kripto para işlemlerinin %52,5’ine karşılık geliyor. Bu durum, kullanıcılar arasında gerçekleşen Ether ile ilgili işlemlerin ve Ether’e olan talebin yükselişte olduğuna açıkça işaret ediyor.

Ethereum blockchain ağının; program üreticilerine, zincire bağlı olarak işlev gören aplikasyonlar geliştirmeleri için olanaklar sunması, göz önünde bulundurulması gereken bir gerçek. Bu gerçeğin, kripto para piyasalarında kullanıcılar tarafından yapılan işlemlerin yüzdelik dilimlerini ifade eden resmi değiştirebilecek potansiyele sahip olabileceği ifade edildi. Öte yandan fiyatları ve piyasayı bu denli etkilediği düşünülen bu faktörün, Ethereum fiyatlarındaki ani artışı hızlandıran küçük bir etki olmaktan ötesi olmadığı yönünde görüşler de bulunuyor.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.