X

Güney Kore’nin En Büyük Dört Borsası Güçlerini Birleştiriyor

Güney Kore borsaları yasa dışı faaliyetlere karşı birlik kurdu.
21:00
28 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore’nin en büyük dört borsası kara para aklama faaliyetleriyle ve kullanıcılara zarar verebilecek girişimlerle savaşmak için birlik kurdu.

Güney Kore Borsaları

Bithumb, Coinone, Korbit ve Upbit kendi aralarında bir hat oluşturdu ve bu hat aracılığıyla borsalar cüzdanlarla alakalı bilgileri paylaşacaklar. Cüzdanlardaki kripto para alışverişleri incelenecek bu sayede şüpheli işlemler tespit edildiğinde zaman kaybetmeden engel olunabilecek. Ek olarak ortak bir kara liste oluşturulacak ve kötü niyetli kullanıcılar borsalar arasında geçiş yapamayacak. Bahsi geçen 4 firma bu girişime katılması için diğer kurumlara da çağrıda bulundu.

Daha önce CoinDesk Korea’nın düzenlediği Güney Kore yasama organlarıyla yapılan bir forumda güvenlik meselesi konuşuldu. Müşteri tanı (KYC) ve kara para aklama karşıtı (AML) sistemlerinin düzenlenmesi ve uyulması konusunda karara varılmıştı.

Borsa Güvenliği

Kasım ayında Güney Koreli avukatların bağlı olduğu kurum yönetime Blockchain düzenlemeleri konusunda çabuk davranması gerektiği ve kripto paraların zararlı yan etkilerini azaltması konusunda uyarıda bulundu. Bunun ardından Güney Kore finansal düzenleyicisi kara para aklama kurallarını yeniden düzenledi ve kripto para borsalarına kara para aklama ysaları uygulanarak yerel bankalardaki hesapların denetimi sıklaştırıldı.

Geçtiğimiz ay Güney Kore mahkemesi Bithumb’a açılan davada kararını açıklamıştı. Davacı bir borsa kullanıcısıydı ve hesabı hack’lenmişti. Mahkeme vakada Bithumb’ın herhangi kabahatinin olmadığına hükmetti. 355 bin dolarını çaldıran davacı mahkemeden eli boş döndü. Daha önceden Güney Koreli borsalarda bilgi sızdırma olayları da yaşanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar