reklamı kapat

Günlük Ethereum Arzı Artışı Yüzde 25 Düşüş Gösterdi

Günlük yaratılan ETH miktarı giderek düşüyor.
29 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum ağında madencilere dağıtılan blok ödülü yaklaşık %25 oranında düştü, böylece Ethereum arzı artışı da düşmüş oldu. Madencilik zorluğunun artmasıyla madenciler için şubat sonuna kadar durgunluk dönemi başladı.

Constantinople Güncellemesi

Şubat sonunda Constantinople güncellemesi devreye girecek. Bununla birlikte zorluk azalacak ve blok oluşturma ödülü 3 ETH’den 2 ETH’ye düşecek. Constantinople’nin birkaç kere ertelenmesi yeni yaratılan Ethereum arzını mevcut durumda günlük 15 bin seviyesine çekti. Grafikte görüldüğü gibi günlük yaratılan ETH miktarı gün başına 2 bin civarında düşüyor. Bunun sebebi aynı zamanda blok oluşturma sürelerinin de uzamış olması. Zorluk artış gösterirken hashrate sabit kaldığında veya düştüğünde, madencilerin blokları bulması zorlaşıyor.

Günlük Ethereum arzı artışı

Bir müdahale olmaksızın arz yaratma hızı kendiliğinden düşmüş oldu. Böyle devam ederse bir noktada blok oluşturmak imkansız hale gelebilir. Ancak Constantinople ile birlikte bir müdahale gerçekleşecek. Eğer güncelleme ertelenmezse endişeler ortadan kalkmış olacak.

An itibariyle blok oluşturmak oluşturulan blok başına 18 saniye zaman alıyor. 2017’de Ethereum ağının zorluk bombası ertelenmişti ve blok oluşturma zamanı 30 saniyeye yaklaşmıştı. Tabi bununla birlikte işlem ücretleri ve hızı etkilenmişti.

ETH Fiyatı

Kripto para piyasasının genel düşüşüyle beraber ETH fiyatı da bu durumdan etkilenmemiş görünüyor. Normal şartlar altında coin miktarı düştükçe talep sabit kalır ya da yükselirse fiyatın artması beklenir. ETH durumunda ayıların etkisinin sürdüğünü söyleyebiliriz. ETH şu sıralarda son bir ayın en düşük seviyelerine yakın değerde işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.