reklamı kapat

Güney Kore ICO’lara Göz Kırptı

09:00
22 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Yerel bir haber kaynağı olarak faaliyetlerini sürdüren News1 tarafından bu haftanın başında yayınlanan bir habere göre Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb yakında bir ICO etkinliği düzenleyecek. Etkinliğin ardından borsa platformunun kendi kripto parası Bithumb Coin’i başlatması planlanıyor.

Binance, Kucoin ve Huobi gibi kendi yerel token’lerini çoktan piyasaya sürmüş olan bazı büyük kripto para borsaları milyarlarca dolarlık değerlerle ölçülüyorlar. Büyük borsa platformlarının token’leri platformda yapılan kripto para işlemlerinde ve ücretlerin ödenmesinde kullanılıyor. Örneğin dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olarak gösterilen Binance’ın kullanıcıları Binance Coin kullanarak daha düşük işlem ücretleri ödeyebiliyorlar. İlgili platformların sahibi şirketler düzenledikleri ICO etkinlikleri aracılığıyla topladıkları fonları işlemlerin masraflarında kullanarak bu durumdan en iyi şekilde faydalanabiliyorlar.

News1 ile gerçekleştirdiği bir röportaj esnasında sorulan soruları yanıtlayan Bithumb yetkilileri piyasaya sürülmesi planlanan Bithumb Coin hakkında konuştular. Yetkililere göre Bithumb Coin’in iki bölüm ya da iki tip olarak başlatılması bekleniyor. Ancak malum token’in yapısına ve amacına yönelik daha fazla detaya yer verilmedi. Üstelik yetkililer Bithumb’ın token’i piyasaya sürmeden önce düzenleyeceği ICO etkinliği hakkında da açıklamalarda bulundular. Buna göre sözü geçen etkinliğin halka açık bir ICO değil yalnızca kurumsal yatırımcılara ve geniş ölçekli yatırım firmalarına yönelik olması hedeflenen bir token satışı şeklinde yürütüleceği ifade edildi.

Telegram’ın düzenlediği ICO gibi çoğu geniş ölçekli etkinliğe benzer bir şekilde Bithumb’ın token satışında da bireysel yatırımcıların ancak bir araya gelerek projeye katılmalarına imkan tanınıyor. Bunun yanı sıra Bithumb Coin’e yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcılar kurumsal yatırımcılarla bu doğrultuda ortaklık sağlayabilecekler.

Güney Kore’de çalışmalarını sürdüren en büyük internet şirketi olarak ifade edilen ve KakaoTalk, KakaoPay, KakaoStock, KakaoTaxi ya da KakaoStory gibi sıkça kullanılan uygulamaları işleten Kakao bir ICO etkinliği düzenleyeceğini bu yılın başlarında kamuoyuna duyurmuştu. Şirket tarafında yapılan duyuruya göre bu etkinlik devlet tarafından yerel ICO’lara karşı getirilen yasaklamalardan dolayı yurtdışında gerçekleştirilecek.

Güney Kore merkezli dev şirket Kakao yakında düzenlemeyi düşündüğü blockchain girişimini tamamen ve kalıcı olarak İsviçre sınırları dahiline taşıyabileceğini belirtti. Buna göre şirketin blockchain girişimi Kakao’dan bağımsız bir şirket olarak hedef ülkeye girecek ve alt kuruluş sıfatıyla faaliyetlerini sürdürecek. Kakao’nun gelecekte düzenleyeceği muhtemel bir ICO etkinliğinin ve bununla doğru orantıda şekillenecek blockchain girişiminin milyarlarca dolar değerinde olması bekleniyor. Böylesi büyük değerlere sahip olabileceği öngörülen blockchain firmalarının İsviçre gibi alternatiflere yönelmeleri Güney Kore’nin yerel blockchain sektörünü olumsuz şekilde etkileyebilir.

Kakao platformunun ICO etkinliğinin ve blockchain girişiminin arz ettiği önemi göz önünde bulunduran Güney Kore Mali Hizmetler Komisyonu (FSC) bahsi geçen taşınma söylentilerinin hemen akabinde yerel ICO’ları yakın gelecekte yasal hale getirebileceklerini ifade etti. Üstelik yetkililer bu etkinliklerin gelecekte bir çeşit vergilendirme sürecine de tabi olabileceklerini ifadelerine ekledi.

Yerel bir haber ajansının kaynağından bu konuya ilişkin yapılan açıklamalarsa şu şekilde:

“Finansal yetkililer belirli koşulların sağlanması durumunda Kore’de gerçekleşecek ICO’lara izin verme konusunu belirli bir süredir ülkenin vergi kurumuyla, adalet bakanlığıyla ve diğer ilgili devlet kurumlarıyla görüşüyor.”

Bithumb

BTCKorea adındaki bir şirket tarafından yönetilen halka açık bir kurum olarak tanımlayabileceğimiz Bithumb bir dizi gerekliliği yerine getirmek durumunda kalıyor. Şirketin kazancını, sahip olduğu değerleri ve hem Bithumb’a hem de diğer alt kuruluşlarına ait kayıt defterlerini yayınlaması gerekiyor. Bir ICO düzenlemek Bithumb için zannedilenden zor olacağa benziyor. Şirket bütün süreçler tamamıyla hazır olana kadar token satışı hakkında daha fazla bilgi vermemeyi tercih etti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.