X


Global Hashrate’in %10’u Çin’de Tek Bir Eyalette

Global hashrate’in yüzde onu Çin’in Sichuan eyaletinde bulunuyor.
10:00
23 Mayıs 2020

Çin’in Sichuan eyaleti hükümeti, büyüyen kripto para birimi fiyatlarının madencilik kisvesi altında yasadışı faaliyetlerin artmasına yol açtığını belirterek Bitcoin (BTC) madencilik faaliyetini denetlemek için harekete geçti.

Global Hashrate’in %10’u

Cambridge Üniversitesi’nden yapılan tahminlere göre, Sichuan küresel hashrate’in neredeyse %10’unu elinde bulunduruyor. Aslında Çin’deki bu tek eyalet Amerika ya da Rusya’nın tamamından daha fazla Bitcoin madencilik faaliyetine ev sahipliği yapıyor.

Sichuan COVID-19 ve salgının getirdiği ekonomik kriz ile baş etmek için Bitcoin madencilerini eyalete çekmeye çalışıyordu. Ancak bu durum çok seviyeli pazarlama programlarının ve yasadışı faaliyetlerin artmasına yol açmış gibi görünüyor.

Bunların yanında yasadışı faaliyetlerin artmasının şimdilik nasıl sonuçlar doğuracağı belli değil.

Çin ve Madencilik

Çin’in kripto topluluğu, hükümet kısıtlamalarına rağmen gelişmeye devam ediyor. CoinShares’in araştırma başkanı Christopher Bendiksen‘in yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Çin’deki Bitcoin madencilerinin rahat bir şekilde faaliyet sürdürdükelrine inanmıyorum. Kastettiğiim şey, mülkiyet hakları konusunda kendilerini güvende ve emin hissetmemeleridir. Ve biliyorsunuz, hükümet bir anda ortaya çıkıp bütün işletmelere el koyabilir. Gerçekten rahat hissettiklerinden şüpheliyim. Şimdi ise durum muhtemelen her zamankinden daha kötü.

Cointelegraph’ın haberine göre Çin’de madencilik yapmadıklarını vurgulayan Genesis Mining’in operasyonlar müdürü Philip Salter, “Çin ile ilgili olan şey, Çin’in ucuz üretim maliyetlerine sahip olması, CapEx’in çok düşük olması. Çin’de her şey ucuz ve hızlı. Ancak işletme maliyetleri o kadar düşük değil çünkü ülkenin çoğu kömürle besleniyor. Aslında, işletim maliyetleri Çin’de o kadar iyi değil.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar