X


Geleneksel Şirketlerin 2019 İçin Kripto Para Tahminleri Ne Yönde?

Ana akım finansal kuruluşların kripto paralara yönelik 2019 raporları olumlu.
13:00
17 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li danışmanlık ve yatırım firması GP Bullhound’ın (GPB) ve Saxo Bank’in kripto paralar hakkındaki raporları kripto para yatırımcılarına umut aşıladı. GPB raporunda şu ifadeler geçiyor:

Kripto paraların en iyi halini henüz görmedik. Blockchain aktiviteleri artıyor, hatta geleneksel finans kurumları dahi geri kalmamak için elinden geleni yapıyor. 2019 kurumsal paranın kripto paralara aktığı, geçmişte görülen engellemelerin ve sıkı düzenlemelerin kalktığı yıl olacaktır.

Şirket kripto paralarda geçtiğimiz yıl yaşanan “içe patlamayı” doğru tahmin etti. Zira kripto paralarda %90 düzeltme öngörmüştü. Aynı zamanda şirketin 2018’de yaptığı 10 tahminden 9’u tuttu. Dolayısıyla şirketin yeni tahmini hafife alınmamalı. Raporda geçen diğer dikkat çekici satırlara göz atalım:

2019’un Blockchain’e kurumsal para akışının yaşanacağı bir yıl olacağını tahmin ediyoruz. Yalnızca finansal motivasyona bağlı değil, aynı zamanda merkez ve aile ofisleri tarafında gördüğümüz artan talep ve onların pozisyon alma isteğiyle güdülenen bir para akışı. Bu ilk olarak fonlar üzerinden gerçekleşecek, Blockchain teknolojisine dayalı projelere öz kaynak yatırımı yapılacak ve finansal enstrümanlar ve büyük kripto paralara bağlı türev ürünler göreceğiz.

GPB raporunun devamında dikkat çekildiği üzere kurumların sektöre tam manasıyla girmesinin önünde bazı sorunlar bulunuyor. Bunların başlıca üçü düzenlemelerde görülen belirsizlik, likidite ve koruma opsiyonları.

Saxo Bank’in raporunda ise kredi sektörünün çökeceği tahmin ediliyor. Bunun kripto paralar için bir fırsat anlamına geldiği belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar