X


Apple Hisseleri Mi Bitcoin Mi?

Bitcoin, teknoloji devi Apple'ın hisselerinden daha iyi bir performans ortaya koydu.
12:00
17 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yılın ocak ayında ABD borsaları yakın tarihteki en büyük boğa piyasalarından birisine şahit oldu. Alphabet ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin hisseleri oldukça önemli oranlarda artışlar kaydederek yeni rekorlar kırdı.

Dünyadaki ileri gelen teknoloji şirketlerinden Apple’ın (APPL) hisse fiyatı 115 dolardan 165 dolara yükselerek %43,7 oranında bir yükseliş gösterdi. Bir diğer teknoloji devi Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) ise hisse bedelini aynı süre zarfından 792 dolardan 1.071 dolara taşıyarak %32,7’lik bir artış tablosu çizdi.

Bu iki dev şirketin hisselerinin kayda değer oranlarda artış gösterdiği bu süre zarfında Bitcoin (BTC) de oldukça iyi bir performans sergiledi. Kripto para piyasasının öncüsü BTC’nin fiyatı aynı periyotta 1.000 dolardan 3.155 dolara kadar yükselmişti. Bitcoin fiyatında görülen %85’lik düşüşten önceki bu değerler yaklaşık %215’lik bir artışa karşılık geliyor. Bu bağlamda Bitcoin’in küresel finansal sistemde işlem gören önemli iki hisse senedinden daha başarılı olduğu söylenebilir.

Öte yandan Bitcoin sene boyunca devam eden ayı piyasasının etkisiyle, son zamanlarda kötü günler yaşıyor. Bitcoin fiyatındaki düşüş birçok kişinin BTC’nin sonunun geldiği yönünde yorumlar yapmasına neden oluyor. Ancak fiyat tabloları daha geniş periyotlarla incelendiğinde benzer durumların Bitcoin tarihi boyunca devamlı yaşandığı görülebilir. Yine aynı perspektiften incelendiğinde Bitcoin’e son boğa piyasasından biraz daha önce yatırım yapanların halen karda olduğu söylenebilir. Çoğu kripto para piyasası uzmanına göre BTC’yi gelecekte güzel günler bekliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar