X


Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

09:00
17 Aralık 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ripple, 0,28$ – 0,78$ hareketinden sonra düzeltme sürecine girmişti. Ancak piyasanın aşağı yönlü seyretmesi XRP’ yi bu hafta başlangıç noktası olan 0,28$ seviyesine geri getirdi. Haftalık bazda ise 0,317$ seviyesinden açılış ve 0,293$ seviyesinden kapanış ile %7,5 değer kaybeden Ripple, yatırımcılarını maalesef üzdü.  Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Ripple, geçtiğimiz hafta L2 (0,355$) seviyesini aşağı kırmıştı. Bu seviyenin altında piyasanın da etkisi ile satış baskısının arttığını görüyoruz. Hafta içerisinde ise ikinci grafikte belirttiğim 0,312$ seviyesi cuma gününe kadar direnç olarak çalışmış. Bu seviyenin üzerine geçilemediğinden satış baskısının cuma gününden itibaren arttığını görüyoruz. Cumartesi günü ise L1 (0,283$)  seviyesi test edilmiş ve bu seviye destek olarak çalışmış. Pazar günü ise yukarı yönlü bir hamle görüyoruz Ancak mumun görünümü satıcıların ağırlıklarını koyduğunu gösteriyor. XRP/BTC grafiğinde ise FIBO3 0.382 (8786 Sats) seviyesinin yukarı kırıldığını ve kırıldıktan sonra da destek olarak çalışmaya devam etmiş. Dolar bazlı grafiklerde RSI-fiyat arasındaki duruma baktığımızda pozitif uyumsuzluk oluştuğunu görüyoruz. Hacim tarafında ise düşük bir seyrin olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

Ripple, bu hafta BTC karşısında yine güçlü durarak BTC bazlı değerini korumayı sürdürdü. Ancak BTC’ nin dolar karşısında değer kaybetmesi neticesinde XRP de dolar bazlı değer kaybetmek durumunda kaldı. Bunun da grafiklere iyi yansımadığını söyleyebiliriz. Hem dolar grafiğinde hem de BTC grafiğinde kritik bölgelerde bulunulduğunu düşünüyorum. Dolar grafiğinden başlayacak olursak: L1 (0,283$)  seviyesi önemli destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin aşağısında gerçekleşecek kapanışlar baskıyı da beraberinde getirecektir. Bu seviyenin altında önceki dip bölgesi olan 0,24$ seviyesine kadar risk oluşacaktır. L1 (0,283$)  seviyesinin üzerinde kalındığı sürece öncelikli olarak L2 (0,355$) seviyesinin hedefleneceğini değerlendiriyorum. Bu seviyenin üzerinde ise düşen trend direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Fiyatın düşen trendi bir defada kırmayacağını düşünüyorum. O seviyeye ulaşması haline sıkı takip etmek önem arz edecektir. BTC bazlı grafiğe geldiğimizde ise fiyatın düşen trend ve FIBO3 0.382 (8786 Sats) seviyesi arasında daraldığını görüyoruz. Bu bölgede ayrıca kırmızı ile çizdiğim yükselen trend de bulunuyor. Bu noktada XRP’nin kırılım yönü nü beklemek uygun bir hareket tarzı olacaktır. Yukarı kırılımda FIBO3 0.236 (9900 Sats) seviyesi önemli direnç bölgesi olarak karımıza çıkacaktır. Olumsuz piyasada ise öncelikle FIBO3 0.382 (8786 Sats) seviyesi ardından yükselen trend destek olarak takibimizde olmalıdır. Yükselen trendin aşağı kırılımında FIBO3 0.5 (7886 Sats) seviyesi gündeme gelecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 17.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER