reklamı kapat

Bitcoin’in Tarihi Zirvesininin Yıl Dönümünde Kripto Para Piyasası Yeşile Büründü

Bitcoin 2017 yılında rekor üstüne rekor kırarak 20 kat değer kazanmayı başarmış ve 17 Aralık 2017 tarihinde 19.343 dolara ulaşmıştı.
17 Aralık 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitcoin’in 20 bin dolara yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı günün yıl dönümünde kripto para piyasası dakikalar içerisinde milyarlarca dolar değer kazandı. Kripto para piyasasının değerinin pazartesi günü 5 milyar dolar artması en çok da yatırımcıları sevindirdi. Çünkü bu değer artışı yeni bir yükseliş trendinin başlangıcına işaret ediyor olabilir.

Kripto para piyasasının acımasızca yılın en düşük seviyelerini test ettiği bir haftasonum daha geride kaldı. Pazartesi günü sabah saatlerinde kripto paraların piyasa kapitalizasyonu 20 dakika içerisinde 104 milyar dolardan 107 milyar dolara yükseldi. Yükseliş dalgası ilerleyen saatlerde de devam etti. Öyle ki kripto paraların piyasa kapitalizasyonu haberimizin hazırlandığı sırada 110,1 milyar dolar seviyesindeydi.

CoinMarketCap’te ilk 10’da yer alan kripto paraların neredeyse hepsi yükselişte. Son haftaların tartışmalı kripto para birimi Bitcoin Cash haftaya yükselişle başlayan kripto para birimleri arasında. Bitcoin Cash günlük bazda %8.33 yükselişte. Bitcoin Cash’i %8.30’luk yükselişle Stellar ve %7.95’lik yükselişle Litecoin takip ediyor. Günün en büyük yükseliş yaşayan kripto para birimi ise EOS oldu. EOS %21,29’luk yükselişle 2,36 dolardan işlem görüyor.

Son birkaç ayda neredeyse yarı yarıya değer kaybeden Bitcoin bugün %4,5’lik bir büyüme kaydetti. Ethereum ve XRP ise sırasıyla %5,39 ve %5,53’lük büyüme kaydetti. Geçtiğimiz hafta sonu kripto para yatırımcıları, kripto para piyasasının toplam değerinin 100 milyar dolarlık destek seviyesinin altına ineceğinden endişeleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Kripto para piyasasının değeri cumartesi günü 100,5 milyar doların altına düşse de pazar sabahı 104 milyar dolara geri yükseldi. eToro’nun kıdemli analistlerinden Mati Greenspan şunları kaydetti:

Bitcoin’in 3 bin dolar desteğini zorlayacağını düşünüyordum. Bu dalgalanmaya neyin sebep olduğu belli değil ancak hoş bir hareket.

Kaynak: Cryptobriefing

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.