X


Gavin Andresen’in Bitcoin Kodlarına Erişim Hakkı Elinden Alındı

18:00
13 Mayıs 2016

Bitcoin Vakfı’nın baş mühendisi Gavin Andresen’in Bitcoin Core kodunda değişiklik yapma hakkı elinden alındı.

Geçtiğimiz haftalarda Craig Wright’ın Satoshi Nakamoto olduğunu, Gavin Andresen sosyal medya hesabından yaptığı Wright’ın açıklamasına ikna olduğu duyurusuyla belirtmişti. Daha önce de Satoshi’nin istediği zaman Bitcoin Core sisteminin temellendirildiği github’a erişiminin olabileceği demecinde bulunan Andresen’in hakkı, diğer geliştiriciler tarafından “erişim hakkını üçüncü kişilerle paylaşabilme riskinin ortaya çıkması” yüzünden elinden alındı.

Wright’ın sunduğu kanıtların yanlış ve sahte olduğunu açıklayan vakfın en önemli isimlerinden biri olan Van der Laan, Andresen’in kafasının karıştığını ve Bitcoin protokolüne erişiminin sürmesinin sistemin güvenliğine karşı bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Craig Wright’ın iddiasını geri çekmesi ise pek bir şeyi değiştirmişe benzemiyor. Başta Jon Matonis ve Gavin Andresen olmak üzere kendisine destek verenlerden özür dileyen Craig Wright için Andresen bir yorumda bulunmaktan kaçınıyor. Zira Twitter’da bir kullanıcının “Wright’ın Satoshi olduğuna hâlâ inanıyor musun?” sorusunu Andresen, “6 ay sonra yine sor; yaşanan tüm dramdan sonra kendime bile inanmıyorum.” şeklinde cevaplamıştı.

Bitcoin Core ekibi ile Andresen arasında uzun süreli bir gerilim olduğu biliniyor. Kodlara erişim hakkını kayıplara karışmadan önce Satoshi Nakamoto’dan alan Andresen bir diğer Bitcoin Core geliştiricisi Eric Lombrozo tarafından adil olmamakla eleştirilmişti:

“Ne yazık ki Andresen hâlâ daha yaptığımız işten kendine pay çıkarıyor. Bitcoin geliştiricisi unvanını yaptığımız işin haricindeki projelerini tanıtmak için doğru olmayan bir şekilde kullanıyor.”

Kaynak: Coinfox

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar