• BTC  :  35.199,41 ₺
 • ETH  :  2.743,73 ₺
 • BCH  :  4.783,82 ₺
 • XRP  :  2,84 ₺
 • NGC  :  2,81 ₺
 • BTC 35.199,41
 • ETH 2.743,73
 • BCH 4.783,82

Fon Yöneticileri Konuştu: Bitcoin’in Fiyatı 10 Bin Dolar Olabilir

1 Haziran 2017
 • Serhat AntSerhat Ant

2017 yılında bitcoin, fiyat bakımından ciddi düşüşler yaşadı ve her seferinde geri toparlandı. Birçok kullanıcı, bitcoin için fiyat hareketliliğinin henüz bitmediği görüşünde birleşiyor..

Expanse şirketinden Timothy Suggs New York’ta geçtiğimiz hafta düzenlenen önemli kripto konferanslarının katılımcıları arasındaydı. Bu konferanslarda fon menajerleriyle konuşma fırsatı yakalayan Suggs, piyasanın önümüzdeki aylarda yukarı yönlü bir başka büyük fiyat hareketiyle karşılaşacağını tahmin ediyor.

“Öyle görünüyor ki kurumlara ait çok daha fazla para piyasaya girecek. Bunun dışında çevresindeki insanlardan bitcoin’e dair başarı hikâyeleri duyup piyasaya dahil olan amatör yatırımcıların sayısı da artıyor.”

SatoshiLabs kurucusu ve eski CEO’su Alena Vranova bu yıl içinde bitcoin’in yeni bir tüm zamanlar rekoru kırabileceğini düşünüyor. Bitcoin’in en gelişmiş piyasa, kod ve hizmetlere sahip kripto para olduğunun altını çizen Vranova şöyle konuşuyor:

“Bu yılın en yüksek değerine henüz ulaşmamış olabiliriz. Ağ kaosunun çözüme kavuşturulması ve yeni gelenlerin yarattığı dalga bitcoin fiyatının artışına katkıda bulunabilir.”

Kısa süreli düşüş

2017’nin başından beri her trend dışı fiyat hareketinde hızlı bir şekilde düzelme gerçekleşiyor. Bu, artık bitcoin piyasasıyla özdeşleşmiş bir fiyat değişim hareketi.

Cashaa kurucu CEO’su Kumar Gaurav fiyatın tüm zamanlar rekoru olan 2791 dolar seviyesindeyken yüzde 30’a yakın düşüş yaşadığına dikkat çekti. Düşüşü bu yılın Ocak ve Mart aylarında tanık olduğumuz düşüşe benzeten Gaurav, düşüşlerin artık eskisine kıyasla daha kısa süreli olduğunu savundu.

Son iki yılın trendine baktığımızda, kısa süreli düşüşleri hesaba katmazsak bitcoin fiyatının parabolik bir eğride seyrettiğini söyleyebiliriz. Gaurov’a göre bu fiyat hareketi, neredeyse dik bir aşamaya geldi ve yoğun bir şekilde sorgulanır oldu.

“Bitcoin bu şekilde hızlı toparlanmaya devam eder ve gelişimini sürdürürse bir yıl içinde 10 bin dolar seviyesini görebiliriz. Son iki yılın fiyat trendine ve yavaş gelişime şahit olursak fiyat 3000 dolar civarında kalacaktır. Ancak uzun vadede ölçeklendirme sorunun çözülmesi durumunda 10 bin dolar seviyesi her türlü görülecektir.”

Bitcoin – altcoin ilişkisi

Altcoin’lere gelirsek.. Gaurov bitcoin fiyatı ne kadar yüksek olursa fiyatın düşmesinin o denli olası olduğunu düşünüyor. Gaurov’a göre büyük altcoin’lerin son zamanlarda fiyat değişikliğine karşı aldığı tedbirleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra bitcoin’de fiyat düşmelerinin uzun süreli seyrettiği söylenemez. Tüm bunlar hesaba katıldığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki altcoin’ler şu sıralar bitcoin’e oldukça paralel bir şekilde hareket ediyor. Bundan önce ise durum tam tersiydi ve altcoin’ler bitcoin fiyatının zıttı yönünde hareket ederdi.

Gaurav ICO trendi devam ettiği sürece kısa vadede bitcoin ve ether’in fiyatının artışına devam edeceğini ileri sürüyor. ICO’lar bakımından bu yılla geçen yıl karşılaştırıldığında büyük farklılıklar göze çarpıyor. Geçen seneki toplam ICO yatırım miktarı 101 milyon doları bulurken, bu senenin yarısı dahi tamamlanmamış olmasına rağmen bu miktar 180 milyon dolara ulaştı. Yani bu yıl düzenlenen ICO’lara geçen yıla kıyasla çok daha fazla yatırım yapıldı. Dolayısıyla bitcoin, sadece son zamanlarda büyük oranda spekülasyon amacıyla kullanılan bir kripto para değil. Aynı zamanda yeni türemiş bir şirket türünün, ICO’ların temel bir parçası.

Diğer faktörler

Görmezden gelemeyeceğimiz bir diğer konu ise bitcoin’in Japonya’da yasal açıdan ödeme yöntemi olarak tanınması. Bu gelişme ülkede bitcoin’e olan talebi artırdı ve Avustralya’nın da dahil olduğu diğer ülkeleri aynı doğrultuda politikalar üzerinde daha fazla çalışma yapmaya itti. Rusya ve Hindistan ise bitcoin’e düzenlemeler getirmek istiyor. Bunların yanı sıra bitcoin’in popüler olmasının fiyat artışına yol açacağı, potansiyel olarak piyasa gelişimine açık birçok ülke bulunuyor.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...
 • azatilhanli
  10 ay önce

  Çok teşekkürler bu yazı için.

  3