Fiyatı Yüzde 99 Düştü! Bu Altcoin 800 Dolardan Bu Seviyelere İndi, Alınır Mı?

Çok sayıda Türk yatırımcı mağdur, fiyat 800 dolardan 2,6 dolara kadar düştü!
22:33
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları sadece %5000 yükselişlerden ibaret değil. Yatırımcılar bazı projelerde ciddi zararla da edebiliyor. Eğer 26 Kasım tarihinde 800 dolarlık CryptoMines (ETERNAL) aldıysanız şu an 2,68 dolarınız olacaktı. Peki bu altcoin neden düşüyor? Bu seviyeden alım yapılır mı?

CryptoMines (ETERNAL)

26 Kasım tarihinde 800 dolara ulaşan CryptoMines (ETERNAL) tam 180 milyon dolarlık günlük işlem hacmine ulaşmıştı. Ancak fiyat Kasım sonundan 2 Aralık tarihinde kadar hızla %90’ın üzerinde değer kaybetti ve 60 dolara düştü. Çok fazla Türk yatırımcının da giriş yaptığı bu altcoin o günlerde yaşadığı %90 kayıpların üzerinde %98 daha ekledi ve 2,68 dolara gevşedi.

Piyasa değeri 9,6 milyon dolara kadar düşen CryptoMines (ETERNAL) sadece 5 milyonluk arza sahip ve yaşadığı büyük fiyat dalgalanması da buna bağlanıyor. Oynarken kripto kazanabileceğiniz bir model vaat eden girişim metaverse çılgınlığıyla birlikte ciddi fiyatlama yapmıştı.

CryptoMines (ETERNAL) Neden Düşüyor

Öncelikle bir projeye yatırım yapmadan ekibini detaylı şekilde araştırmalısınız. Projenin internet sitesine girdiğimizde bizi bir sürpriz karşılıyor. Tüm ekip anonim, yani yeterli talep toplandıktan sonra ekibin elindeki tüm varlıkları boşaltıp ortadan kaybolmaması için hiçbir sebep bulunmuyor. Yatırımcıların önemli bir kısmı da sorunun tam olarak bu olduğunu düşünüyor. Fiyat ciddi anlamda yükseldi ve ekip tüm varlıklarını zirveden satarak Aralık 2 tarihine kadar fiyatın 50 dolar seviyelerine sarkmasını sağladı.

Yaptıkları satışlar yetmemiş olacak ki, bu bölgeden de satış baskısını devam ettirdiler. Elbette fiyatın çakılmasında panik olan ve paralarının en azından bir kısmını kurtarmak için satışa yönelen yatırımcıların da etkisi var. Sosyal medyada bu bir iddia olarak dolaşıyor ancak bu denli büyük düşüşlerde eğer bir hack olayı yaşanmadıysa genellikle ekip satışı karşımıza çıkıyor. Proje yetkilileri bu fiyat hareketinin balinalar tarafından tetiklendiğini iddia ediyor ve yakın zamanda detaylı bir açıklama yapacaklarını söylüyor.

Ekibin farklı bir token çıkarma veya projeyi lav etme planı var gibi görünüyor. Kaçış için iyi bir yöntem olabilir. Yatırımcıların bu seviyeden alım yapması fiyatın muhtemel sıfırlanışında tüm paralarını kaybetmelerine sebep olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar