Bu Verilere Dikkat! Ethereum (ETH) İçin Tehlike Çanları Çalıyor!

Ethereum (ETH) kritik bölgenin altına düştü, kayıplar daha da derinleşecek mi?
21:08
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları Bitcoin’in düşüşüyle birlikte 2,15 trilyon dolara kadar gevşedi. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 47.400 dolar seviyelerinde tutunmaya çalışıyor. Uzun bir aradan sonra 4.000 dolar desteğini kaybeden Ethereum (ETH) yatırımcılarını tedirgin ediyor.

Ethereum (ETH) Yatırımcılarının Riski Artırıyor

Kasım ayının başından bu yana 0,01 ETH ve 0,1 ETH’den daha az varlık tutan küçük yatırımcıların sayısı hızla artıyor. Ethereum‘un yerel kripto parası ETH 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.867$’ı gördükten sonra %18’in üzerinde düştü ve yazı hazırlandığı sırada 3.822 dolardan alıcı bulmaya çalışıyor. Bununla birlikte, düşüş, bireysel yatırımcıların küçük miktarlardaki satın alımlarını durduramadı.

Bir blockchain analiz platformu olan Glassnode tarafından toplanan verilere göre, 0,01 ETH’ye eşit veya daha az tutan adreslerin sayısı ETH’nin 3.575 dolara düştüğü gün olan 4 Aralık’ta 19,95 milyon gibi rekor bir yüksek seviyeye ulaştı.

Bu arada, 4.867 dolardan 3.575 dolara düşüşe rağmen en az 0.1 ETH bakiyesi olan Ethereum cüzdanlarının sayısı da yükselmeye devam etti ve sonunda 12 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 6,37 milyona ulaştı.

Sonuç olarak, sıfır olmayan bakiyeye sahip ETH dreslerinin sayısı da 12 Aralık’ta yaklaşık 70 milyon ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Ethereum (ETH) Düşer Mi?

Küçük miktarda yatırım yapan cüzdanların sayısındaki artışa rağmen 1 ETH‘ye eşit veya daha azına sahip olan adresler fiyatla doğru orantılı olarak düşmeye devam ediyor. Orta ölçekli bütçeye sahip olan bu yatırımcılar düşüşü değerlendirmiyor hatta satış yönlü pozisyonlar alıyor.

Ethereum bugün %5’in üzerine kayıp yaşayarak 3.900 doların altına gevşedi. İlk destek, azalan kanal modelinin alt trend çizgisinden geldi. Aşağıdaki grafikte gösterilen karartılmış aralığa dikkat edin. 100 günlük SMA geri çekilmelerde 20 Ekim’den bu yana önemli görev üstlendi. Bu bölgenin kırılması daha fazla kayıpla sonuçlanabilir.

Bireysel yatırımcılar düşüşü satın alıyor olsa da daha büyük yatırımcılar temkinli hareket ediyor. Örneğin, Glassnode verileri, en az 1.000 ETH bakiyesi olan Ethereum cüzdanlarının satın alma faizinde marjinal bir toparlanma olduğunu gösteriyor. Yine de genel olarak, sayıları 2021’de 7.200’den 6.350’nin altına düştü.

9 Aralık’tan bu yana borsalarda tutulan kripto paraların sayısı yaklaşık 14 milyon ETH’den 14,13 milyon ETH’ye yükseldi. Bu durum %10’u aşan kayıplarla eş zamanlı yaşandı. Borsalardaki ETH varlıklarının azalması, yatırımcıların DeFi platformlarındaki stake yönelimini teyit ediyor. DeFi’nin toplam kilitli değeri (TVL), 250 milyar doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Kripto odaklı bir yatırım şirketi olan Delphi Digital şöyle bir açıklama yaptı:

“Ethereum’un DeFi etkinliği üzerindeki hakimiyeti, 2021’in ikinci yarısında büyük bir darbe aldı. İnsanlar Solana, Terra ve Avalanche gibi ekosistemlere kayıyor”.

Yüksek gaz ücretleri, yatırımcıların potansiyel “Ethereum katillerine” yönelmesini sağladı. Ethereum ağında yapılacak bir işleme 70 dolar ödemek istemeyen kullanıcılar Terra ve Solana’da 1 dolara rahatlıkla işlemlerini yapabiliyor. Ethereum (ETH) eğer bu yıl sorunsuz şekilde PoS algoritmasına tam geçişini tamamlayabilirse, bu durum fiyat için ciddi bir katalizör olabilir ancak şimdilik kısa vadede düşüş devam edecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Zz
    1 sene önce

    Küçük yatırımcının parasını yiyecekler. Düzen hep aynı.

    25