X


Fenerbahçe Token’da, Planlandığı Üzere İlk Yakım İşlemi Gerçekleşti!

Fenerbahçe Token'da planlanan ilk "token yakma" işlemi gerçekleşti ve toplamda 170.000 adet Fenerbahçe Token yakıldı.
19:45
15 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son zamanlarda “Taraftar Tokenlarının” popülerliğinin artması ile birlikte dünyanın çeşitli yerlerinden birçok futbol kulübü, kendi kripto parasını çıkararak, taraftar tokenlarını çeşitli kripto para borsaları aracılığı ile piyasa sürdü. Fenerbahçe de, kısa bir süre önce bu futbol kulüpleri arasına katıldı.

İlk Yakım İşlemi Bugün Gerçekleşti

Kripto para borsası Paribu ve Fenerbahçe Spor Kulübü iş birliği ile üretilen Fenerbahçe Token, yakın zamanda piyasaya sürüldü. Kulüp, token satışının başlamasıyla beraber saniyeler içinde milyonlarca lira gelir elde etti. Planlandığı üzere de ilk token yakım işlemi, bugün gerçekleşti. Toplamda, 11 milyon 500 bin Türk Lirası’na karşılık gelen 170.000 adet Fenerbahçe Token yakıldı.

Toplam Arz Ne Kadar?

Fenerbahçe Token’ın whitepaper‘ında, maksimum token arzının 25 yıl içerisinde yaratılmak üzere, 190 milyon 700 bin adet olacağı yazıyor. Ancak planlanan yakımlar ile nihai arzın da, 100 milyon adete düşürüleceği belirtiliyor.

Coin Burn Nedir ve Niye Yapılır? (Coin/Token Yakım İşlemi)

Coin yakma işlemi, mevcut kripto varlığın belirli bir kısmının kalıcı bir şekilde dolaşımdan çıkarılması anlamına gelir. Burada yakılacak ilgili token veya coin, private key (özel anahtar) bilgisi olmayan adreslere, bir daha o varlıklara ulaşılamayacak şekilde gönderilir. Böylece gönderilen tokenlar, kalıcı olarak dolaşımdan çıkar. Burada amaç, deflasyonist bir mekanizma kurmaktır. Çoğu proje, değer artışı sağlamak ve yatırımcılar teşvik etmek amacıyla “coin yakım” işlemini düzenli olarak yapar. Arzı azaltarak değer artışı hedeflemenin yanı sıra bazı projeler, güvenlik katmanı oluşturmak amacıyla da yakım işlemi yapmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar