Fed Son Dakika Açıklamaları! Kripto, Altın, Dolar, Bitcoin Tetikte! Sırada Ne Var?

Dakikalar önce başlayan konuşma Fed'in bu ayın 22'sinde yapacağı toplantıya dair önemli sinyaller içeriyor.
17:58
1 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Önümüzdeki Fed toplantısı 22 Mart tarihinde yapılacak ve Fed üyelerinden gelecek açıklamalar son derece önemli. Üyelerin güncel duruma dair yaptıkları açıklamalar piyasaların mevcut görünümünü daha iyi anlamamızı sağlıyor. Peki Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri piyasaların güncel durumunu nasıl görüyor. Beklentiler ne yönde? Fed Mart ayında kaç puan faiz artırır?

 Fed Son Dakika Açıklamaları

14 Mart tarihinde ABD için yeni enflasyon verisi gelene kadar Fed’in önümüzdeki toplantıda kaç baz puan artış yapacağını kestirmek imkânsız. Eğer son enflasyon ve PCE verileri böylesine yüksek gelmeseydi 25bp artış ihtimali %80’in üzerinde olacaktı. Fakat hizmet sektörü enflasyonu artıyor ve talep bazlı artan enflasyon arz enflasyonunun tersine döndüğünü gösteriyor. Ücretlerdeki artış ve talepte devam eden yükseliş Fed’in işinin gittikçe daha zor olduğunu gösteriyor. Bugün Fed üyesi Neel Kashkari şunları söyledi;

“Aralık ayında Fed’in faizleri %5,4’e çekmesi ve tutması gerektiğini düşünüyordum. Resesyondan kaçınmak istiyoruz, ancak enflasyonu düşürmek birinci işimiz. Şimdiye kadarki faiz artışlarının hizmet enflasyonunu düşürmemesi endişe verici. Ücretlerdeki büyüme artık %2 enflasyonla tutarlı olamayacak kadar yüksek. Olması gerekenden daha az şekilde ekonomiyi sıkılaştırmamalıyız bu durum ekonomi için aşırı sıkılaşmadan daha büyük bir risk. Resesyonda değiliz. Yumuşak inişten emin değilim. Çok erken zafer ilan edersek coşku artacak ve bu bizim işimizi zorlaştıracak. Politikamız ekonomiyi frenleme noktasında beklenen etkiyi oluşturuyor. İyimser olmak için bazı nedenler görüyorum ancak enflasyon soğutulmamalı.”

Kripto, Altın, Dolar, Bitcoin Tetikte

Bugün gelen açıklamalardan da Fed’in 50bp artış seçeneğini masada tuttuğunu görüyoruz. Bu kripto para, altın, gümüş ve Bitcoin için düşüş riskinin arttığını gösteriyor. Ancak 22 Mart tarihinde Fed aceleci davranmayıp 25bp artışla Mart ayı enflasyonunu görmek için beklerse bu durum beklenti altındaki faiz artışı nedeniyle risk piyasalarında yükselişi beraberinde getirebilir. Diğer cephede istihdam tarafındaki artışın maksimum seviyede olduğunu ve dezenflasyonist sürecin başladığını söyleyen Fed başkanının haklı olduğunu ummalıyız.

Peki ECB (Avrupa Merkez Bankası) cephesinden gelen açıklamalar nelerdi? Philip R. Lane şunları söyledi;

“Bir merkez bankası için en kötü senaryo, uzun süreli yüksek enflasyon döneminin halkın orta vadede fiyat istikrarının (pratikte yüzde 2 enflasyon hedefi) korunacağına dair güvenini kaybetmesine neden olmasıdır. Eğer kamuoyu enflasyonun belirsiz bir süre yüksek kalacağına inanmaya başlarsa, bu durum fiyat ve ücretlerin belirlenmesine yansıyacak ve kendi kendini sürdürebilir hale gelecektir. Dolayısıyla para politikasının, enflasyonun yüzde 2’lik hedefimize zamanında geri dönmesini sağlayacak şekilde net bir şekilde belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Para politikasının daha önce birkaç yıl boyunca hedefin altında kalıcı bir enflasyon modelini ele almak için yönlendirildiği göz önüne alındığında, bu özellikle geçen yıl için önemli olmuştur. Dolayısıyla, enflasyonun hedefe döndüğünden emin olmak ve böylece uzun vadeli enflasyon beklentilerini çıpalı tutmak için yeterince kısıtlayıcı olan bir duruşa doğru süper-akomodatif bir parasal duruştan sürekli bir şekilde uzaklaşıyoruz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar