X


FED Başkanı Kripto Paralarla İlgili Olumsuz Açıklamalar Yaptı

Powell kripto paralarla ilgili yatırımcıları uyardı.
21:44
15 Temmuz 2021

Jerome Powell kripto paralara dair önemli açıklamalarda bulundu. Piyasaları genel olarak değerlendiren ve yıkıcı eleştirilerde bulunan Powell için kriptolar bir gelecek ifade etmiyor. Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan stabilcoin konusuna da değindi.

Kriptolar Fayda Üretme Konusunda Başarısız

Powell’a göre kripto paralar insanlara söylendiği gibi faydalar üretmiyor. Ödeme hizmetleri konusunda kriptoları başarısız bulan FED Başkanı şunları söyledi;

“Kripto paralar ödeme mekanizması içinde kendilerine bir yer bulmak istediler. Ancak tamamen başarısız oldular. Kriptoları sadece gizliliğe önem veren az sayıda insan ödemeler konusunda kullanıyor. “

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu hafta kripto paralarla ilgili oldukça fazla şey söyleyen Powell onları vakit kaybetmeden düzenleyeceklerini de söylemişti. Kriptoların yatırımcıları için mevcut durumda ciddi riskler barındırdığını savunan FED Başkanı artan enflasyonun tetiklediği ilgiyi görmezden geliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’nın en önemli finansçıları enflasyonla mücadele edebilmek için herkesin portföyünde %5 oranında Bitcoin olması gerektiğini söyledi.

Piyasa Oynaklığı ve Stabilcoinler

Jerome Powell bugün Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde konuştu. Kriptoların ve özellikle stabilcoinlerin “sağlam para sistemlerinin” yerini alamayacağını savunan Powell, piyasa oynaklığına dikkat çekti.

Bitcoin’in fiyatına değinen Başkan “sürekli olarak değeri artıyor ve düşüyor” dedi. Bu hareketlerin köpüklenmiş piyasaya işaret ettiğini savunarak kriptoların güçsüzlüğüne değindi.

Stabilcoinlerin son derece hızlı büyüdüğünü ve gerekli düzenlemelerin halen yapılmadığını söyleyen Powell bu konuda gerekli adımların hızla atılmasını istiyor. Mart ayında Bitcoin’i spekülasyon aracı olarak tanımlayan Powell, sık sık perakende yatırımcıları uyarıyor. Öte yandan 31.600 seviyelerinde bulunan Bitcoin fiyatı Mart ayından beri %45 düştü.

BlackRock CEO’su da geçtiğimiz gün kriptolara karşı azalan ilgiden bahsetmiş ve durumun kötüye gittiğini söylemişti. Tüm bunlara rağmen aktif kripto para cüzdanlarının sayısı artmaya devam ediyor. Üstelik daha fazla blockchain odaklı şirket kripto tabanlı teknolojilik çözümler üretiyor. Kurumsal ilginin azalsa da devam ettiği ve hedge fonları öncülüğünde pazara girişlerin olduğunu gözlemlemek zor değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar